Cazseverlerin merakla takip ettiği PSM Caz Festivali’nin programı açıklandı. 25 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek festival 41 müzisyeni ağırlayacak!

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abba, bu akşam düzenlenen basın toplantısıyla festivalin programını açıkladı. Abbas müzik dışı programın önümüzdeki hafta duyurulacağını açıkladı. Festivalin bu yıl 5 haftaya yayılacağını belirten Abbas, bir de müjde verdi. Zorlu PSM bir neoklasik müzik festivali hazırlığı içinde. Özellikle genç neslin ilgisini çekecek bir program olacak. Detaylar henüz bu kadar.

KİMLER VAR?

Gelelim Caz Festivali’nin programına… “Her müziğin cazı” sloganıyla yola çıkan festival bu yıl sevilen isimleri ağırlayacak. Programda ilk kez Türkiye’ye gelen isimler öne çıkıyor.

86 yaşındaki minimal müziğin efsane ismi Terry Riley ise oğlu Gyan Riley ile iki akşam üst üste konser verecek.

Festivalin en özel anlarına imza atacak sanatçılar arasında; gitar müziğinde devrim yaratan sanatçı John McLaughlin, modern klasik müziğin en yetenekli isimlerinden Ólafur Arnalds , 2013 yılında Grammy kazanan Amerikalı trompet sanatçısı Chris Botti, dünya klasik müzik sahnesinin en değerli piyanistlerinden Fazıl Say, dünya hiti olan “Don’t Worry, Be Happy” şarkısı ile 2 Grammy ödülü kazanan efsanevi caz vokalisti Bobby McFerrin , caz sahnesinin kıymetli piyanisti Kerem Görsev ve ona eşlik edecek saksafon virtüözü Ernie Watts, yarım asırı aşkın kariyeri ve sayısız albümüyle dünya müziğinin değerli ismi Enrico Macias, füzyon cazın iz bırakan gitaristi John Scofield ve gitarıyla harikalar yaratan gypsy müziğin unutulmaz ismi Estas Tonne yer alıyor.

FARKLI TÜRLER BULUŞUYOR

PSM Caz Festivali; trip-hop, rock, folk-rock, downtempo etiketli müzikleri ve yeni çıkan albümleriyle Londra merkezli ikili Morcheeba, piyanoyla harikalar yaratan Hollandalı besteci ve müzisyen Joep Beving, Alman DJ, prodüktör ve müzisyen Christian Löffler, Yeni İngiliz Caz’ın en yetenekli isimlerinden Kamaal Williams, caz ve elektronik müziğin mükemmel bileşimine sahip Belçikalı grup Stavroz, Amerikalı rap sanatçısı Akua Naru, soul grubu Ephemerals, enerjisi bir an bile düşmeyen Diablo Swing Orchestra, Portekizli folk-rock grubu Dead Combo Fransız tekno prodüktörü French 79 ve David Santos’un “tek kişilik orkestra” olarak bilinen projesi Noiserv’i konuk edecek.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR