Türk sinemasının ünlü yönetmeni Yılmaz Güney’i anlatan film “Çirkin Kral Efsanesi” vizyona girdi.

Hüseyin Tabak’ın yönettiği ve Yılmaz Güney, Hüseyin Tabak, Michael Haneke ile Costa Gavras’ın yer aldığı belgesel film Güney’in ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorlu hayatına eğiliyor. Güney’in Cannes Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini sunan film, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi dünyaca ünlü yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.

Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülü kazanan Güzelliğin On Par’ Etmez filminin yönetmeni Hüseyin Tabak’ın dördüncü uzun metraj sinema filmi “Çirkin Kral Efsanesi”, Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden biri olan Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliği taşıyor. Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney’e dair bir senaryo yazma sürecini merkezine alan “Çirkin Kral Efsanesi”, Güney’in ailesi, meslektaşları, hapishane arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatını güçlü bir anlatıyla gözler önüne sererken, aynı zamanda ilk kez seyirciyle buluşacak arşiv görüntüleriyle de dikkatleri çekiyor.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, kızı Elif Güney Pütün, kız kardeşi Leyla Demirezen, dostları Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Abdullah Keskiner, Nebahat Çehre, Halil Ergün ve Ahmet Zirek’in yanı sıra usta yönetmenler Michaal Haneke ve Costa Gavras da Güney’in hayatı ve sinemasına dair önemli sözlerler belgeselde yer alıyorlar. Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz’in ölmeden önceki son röportajlarını da barındıran belgeselde, Hüseyin Tabak Fransa’dan Adana’ya uzanan uzun ve çetrefilli yolculuğunda bir efsane olan Yılmaz Güney’in izinden giderken kendi sinema yolculuğunu da yeniden anlamlandırıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR