İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın 86 fotoğrafından oluşan “Bir Dağ Masalı” sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Modern, 2018’in son sergisinde Yıldız Moran’ın ilk defa gün ışığına çıkacak fotoğraflarının da yer aldığı bir seçkiyi ziyaretçiyle buluşturdu. Kendisinden sonra gelen kuşakların fotoğraf yaklaşımlarına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin akademik eğitim almış profesyonel ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın 86 siyah beyaz yapıtı, yaşasaydı bugün 86 yaşında olacak sanatçıya bir saygı duruşunda bulunuyor. Merih Akoğul’un küratörlüğünde düzenlenen “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı”, sanatçının doğa, soyut, manzara, portre, yaşam, Anadolu, İstanbul, yurt dışı gibi farklı konularda ilk defa sergilenecek siyah beyaz fotoğraflarını da bir araya getiriyor.

Sergide sanatçının daha önce hiçbir yerde görülmeyen fotoğrafları ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Bunlar arasında 50’li yıllarda bir çiftlik projesiyle uğraşan siyasetçi Ahmet İsvan’a ait bir kare göze çarpıyor. 1957 tarihli bu fotoğraf Ahmet ve Reha İsvan çiftliğinde çekilmiş. 1954’te Kocaeli Diliskelesi’nde çekilen bir karenin devamı da Moran’ın arşivin bulundu. Sanatçının bir istasyon şefinin hayatını anlatan fotoğraflardan bir röportaj serisi yaptığı ortaya çıktı. Peşpeşe sıralanan bu kareler ilk kez sergideki yerini aldı.

Sergide Yıldız Moran’ın eşi şair Özdemir Asaf’tan Füreya Koral’a, Adalet Cimcoz’dan Cevat Şakir Kabaağaçılı’ya kadar pek çok ünlü ismin portresini görmek mümkün.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR