Bu yıl öykü dalında Yunus Nadi Öykü Ödülü’nün sahibi olan Yiğit Bener ile konuştuk. Aynı zamanda edebiyat ödüllerinde jürilik de yapan Bener, “Ödül almakla iyi, almamakla kötü yazar olunmaz. Tartışma doğaldır ama kararlara gereğinden fazla önem vermekten yana değilim. İyi edebiyat zaten kendi yolunda gider” diyor.
u yıl 72. kez verilen Yunus Nadi Öykü Ödülü’nün sahibi Yiğit Bener oldu. Bener, “Öteki Düşler” kitabıyla ödüle layık görüldü. Aynı zamanda bir çevirmen olan Yiğit Bener, Celine, Laclavetine gibi pek çok önemli yazarı Türkçeye tercüme etti. Aynı zamanda bir çok edebiyat ödülünde jüride de yer alıyor.

Son yıllarda öyküye olan ilgiyi sorduğumuz yazar okurun genel ilgisini ölçecek verilere sahip olmadığını fakat Murat Özyaşar, Mustafa Çevikdoğan gibi yazarların öykülerini keşfetmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Aynı zamanda Fransızca’dan yaptığı başarılı çevirilerle edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olan Bener, yazar ve eleştirmen kimliği arasında bir etkileşim olup olmadığı sorusuna şu yanıtı veriyor: “Nurullah Ataç, çeviri yaparken de aslında kendi dilimiz için çalışmaya devam ettiğimizi söyler. Benim için yazı ve çeviri birbirini besleyen, geliştiren uğraşlardır.”

YETER Kİ KEYFİ OLMASIN

Sanatın hemen her alanından verilen ödüller son yıllarda büyük tartışmalara yol açıyor. Aynı zamanda bir jüri üyesi olan Bener’e ödül konusundaki kriterlerini ve hassasiyetlerini sorduk. Nesnel ölçütlerle hareket etmeye çalıştığını belirten Bener, “Eserin olay örgüsünün zenginliği, düşünsel içeriğinin özgünlüğü, kurgusunun sağlamlığı kuşkusuz önemli ölçütlerdir. Öte yandan, en çok üzerinde durduğum -olmazsa olmaz- unsurlar dil ve üsluptur. Bununla birlikte, her jüri üyesinin bu ve benzeri kriterleri yorumlayış biçimi farklı olabilir, duyarlılıkları ve öncelikleri de farklıdır. Yeter ki kararlar keyfi olmasın, olabildiğince sağlam gerekçelere dayansın, kararları piyasa mantığı dayatmasın” diye konuştu. Bener “Bir ödül almışsanız bunun anlamı sadece şudur: O yıl o jüriyi oluşturan edebiyat insanları, kendi ölçütleri doğrultusunda sizin eserinizi diğerlerinden daha çok beğenmiştir, o kadar. Ödül almakla iyi yazar olunmaz, almamakla da kötü yazar olunmaz” diyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR