Jill Culton ve Todd Wilderman’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu ABD yapımı animasyon filmi “Yeti Efsanesi” (Abominable) çatılarında bir Yeti ile tanışan genç Yi ve arkadaşlarının Şangay sokaklarından Himalaya’nın zirvelerine kadar uzanan macerasını konu alıyor. 27 Eylül’de izleyici ile buluşan 92 dakikalık, ‘Yeti Efsanesi’ vizyona girdiği ilk hafta sonu 50 bine yakın izleyiciye ulaştı.

YETİ EFSANESİ’NİN KONUSU NE?

Yi’nin hayatı Şangay’daki evlerinin çatısında bir Yeti ile karşılaşmasıyla bambaşka bir hal alır. Yeti ile iletişim kurmaya çalışan Yi, onu evine, ailesinin yanına dönmesine yardımcı olmaya çalışır. Yi ve arkadaşları, Everest’i, dünyanın en yüksek noktasına götürmek için zorlu bir yolculuğa hazırlanır. Onlar Yeti’nin evine dönmesi için uğraşırken, kötüler de Yeti’nin peşine düşmüştür.

EFSANE KARAKTER YETİ ASLINDA NEYDİ?

Himalayalar’da ‘‘kar adam’‘ veya ‘‘koca ayak’‘ olarak da adlandırılan efsanevi Yeti insanoğlu için uzun yıllardır en merak edilen konular arasında. Yeti ile ilgili onlarca heyecan verici tez var. Filmlere, dizilere konu olan Yeti gerçekte neydi?

İngiliz bilim insanları 2013 yılında Yeti’nin gerçekte boz ayının daha ufak bir alt türü olabileceği tezini ortaya attı.

Biri 40 yıl önce Keşmir’de diğeri 10 yıl önce Butan’da bulunan ve o güne kadar türlü teşhis edilemeyen iki canlının kalıntılarından alınan tüy ve kıl örnekleri genetik testlere tabi tutuldu.

Elde edilen bilgiler önceden dökümü yapılmış DNA zincirleriyle kıyaslandıp bu sonuçların Norveç‘in Svarbald bölgesinde yaşamış kutup ayılarına ait fosilinin çene kemiğinden alınan örneklerle tıpatıp kesiştiği gözlendi.

40 bin ile 120 bin yıl önce yaşadıkları bilinen bu kutup ayıları ile komşu bölgelerde yaşamış boz ayı türünün sınırdaş bölgelerde çiftleştiği biliniyordu. Bu tespitlerin ardından iki ayı türünün özelliklerini taşıyan bir alt türün Himalayalar’da yaşamış olabileceği fikri ortaya atıldı.

Araştırmada beyaz ayı DNA’sı taşıyan boz ayıların davranış tarzının boz ayıdan çok beyaz ayıya benzemesi durumunda, yeti olarak bilinen yaratığın aslında bu ayı türü olması şansının yüksek olduğu tezi gündeme getirildi.

2017 YILINDAKİ YETİ İDDİASI

2017’de de benzer bir çalışma geldi. ‘Tibet Kar Adamı’ diye adlandırılan, halk efsanelerinde dağlık bölgelerde yaşadığına inanılan ‘beyaz kürklü, dev insansı yaratığın’, Asya’daki ayı türleriyle bağlantılı olduğu tespit edildi. 

ABD’li Biyoloji Doktoru Charlotte Lindqvist öncülüğündeki araştırma ekibi yetilere ait olduğu iddia edilen kalıntıların Himalaya ve Tibet’te yaşayan ayı türlerine ait olduğunu saptadı.

Bu tespit yetilerin “insansı” bir tür olduğuna dair efsaneyi tamamıyla çürütüyor.

YETİ EFSANESİ O AYILARDAN MI TÜREDİ?

Araştırmada ilginç sonuçlar da ortaya çıktı. Analizlerde, kahverengi Tibet ayılarının genetik olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’daki benzer türlere yakın olduğu görülürken, kahverengi Himalaya ayılarının diğer kahverengi ayılardan ayrı bir genetik silsileye ait olduğu anlaşıldı.

Kahverengi Himalaya ayılarının 650 bin yıl önce bir buzullaşma dönemi sırasında iklim ve dağlık coğrafyanın etkisiyle türün diğer mensuplarından yalıtıldığı ve böylece farklı bir mutasyon çizgisi geliştirdiği tahmin ediliyor.

Halk efsanelerinin, kahverengi ayıların karda yaşayan bu genetik olarak farklılaşmış türüne dair anlatılan eski hikayelerden türemiş olabileceği ifade ediliyor.

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmler’inin 3 günlük gişe rakamları belli oldu