Geçtiğimiz yıl yıkımı için Beyoğlu Belediyesi tarafından yıkımı için izin verilen Atatürk Kültür Merkezi’nin temeli bugün atıldı.

Akıbeti uzun süredir belirsiz olan ve geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yıkılarak bir opera binasına dönüştürüleceği açıklanan AKM binasının temeli atıldı.  Bugün temel atma töreninde konuşan Erdoğan, projenin yatırım bedelinin 860 milyon lira olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz. İstanbul’umuz ve tüm Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum. Temelini atmakta olduğumuz İstanbul Atatürk Kültür Merkezi 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan oluşuyor. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız. Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine AVM yapacağımız, cami yapacağımız, ismini değiştireceğimiz gibi olmadık yalanlara başvurdular. Eski yapının yıkılıp daha güzel daha modern daha ferah bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Ecdadın deyimiyle bu çevreler üzüm yemenin değil, bağcıyı dövmenin peşindeydi.”

Yeni AKM Projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılacak.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR