Klasik İslam sanatlarına verdiği destekle geleneği geleceğe taşıyan Albaraka Türk, Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık’ı kurdu. Şimdilik ağırlıklı olarak finans, iktisat ve yönetim kitapları yayımlayan yayınevi orta ve uzun vadede edebiyat, psikoloji, sanat, sosyoloji kitapları neşretmeyi planlıyor.

Harun KARABURÇ

Geleneği geleceğe taşımak adına Klasik İslam sanatlarını destekleyen, yıllardır hat, çini, tezhip, ebru ve minyatür alanlarında eserleri, sergileri ve eğitimleri sanatseverlerle buluşturan Albaraka Türk, yayıncılık sektörüne adım attı. Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık adıyla kurulan yayınevi şimdilik ağırlıklı olarak finans, iktisat ve yönetim alanlarında kitaplar yayımlıyor. Orta ve uzun vadede ise edebiyat, psikoloji, felsefe, sanat, sosyoloji, düşünce alanlarında kitapları okurlarla buluşturmayı planlıyor.

ÖZVERİ VE ISRARLA SANAT

Albaraka’nın İslam sanatlarının daha ileriye taşınması için yıllardır büyük bir özveri ve ısrarla yürüttüğü çalışmalar gün gibi ortada. Birkaçını saymak gerekse Marmara Üniversitesi ile iş birliği içinde vücuda getirilen Albaraka Sanat Akademisi, iki yüzü aşkın öğrenciye ücretsiz eğitim veriyor. Klasik İslam sanatlarına tahsis edilmiş Türkiye’deki ilk sergi mekanı olan Albaraka Sanat Galerisi her yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Hat, tezhip, ebru, resim, fotoğraf gibi farklı sanat dallarına ait eserlerden oluşan sanat koleksiyonu ise bugün itibarıyla 500’den fazla seçkin eserle alanında en zengin koleksiyonlardan birini oluşturuyor. 2005 yılından bu yana her üç yılda bir düzenlenen Albaraka Uluslararası Hat Yarışması, farklı ülke ve kültürlerden sanatçıların katılımıyla uluslararası bir sanat ağının ve diyalog fırsatının oluşmasını sağlıyor. Albaraka Hat Koleksiyonu’ndan seçme eserler ise “Kalemin Bereketi: Hat ve Tezhip Sergileri’’ adıyla Anadolu’daki sanatseverlerle buluşuyor. Bu koleksiyondaki eserler şimdiye dek Amerika, Küba, Macaristan, Polonya, Avusturya, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkede sergilendi. Yani Albaraka’nın kültür politikaları sadece yurt içiyle sınırlı değil.

 İLK BULUŞMA TÜYAP’TA

Gelelim yayıncılık sektöründe yeni bir nefes, yeni bir ses ve yeni bir renk olacak Albaraka Yayıncılık’a. Albaraka Yayıncılık’ın finans, iktisat ve yönetim kategorilerinde Türkçe literatürdeki hissedilen boşluğu doldurmak için yayın hayatına başladığını söyleyen Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık Genel Müdürü Ahmet Faruk Çağlar, “Ancak yayınevi olarak sadece bu alanlarla sınırlı kalmayacağımızı orta ve uzun vadede edebiyattan sosyolojiye, psikolojiden felsefeye Türkçe yayın dünyasının önemli bir oyuncusu olmayı hedeflediğimizi vurgulamak isterim. Esas itibarıyla bugüne dek birçok prestij eseri okuyucuyla buluşturduğumuz gibi kültür yayıncılılığı alanında da çeşitli eserlerin neşrini gerçekleştirdik. İlk eser 20 yıl önce yayımlandı ve bu yirmi yıllık zaman zarfında telif ve tercüme birçok eseri okuyucuyla buluşturduk. Söz gelimi Turgut Cansever’in “Mimar Sinan”, Prof. Dr. Lütfi Şeyban’ın “Endülüs”, Prof. Dr. Ümit Meriç’in “Seyahatnamelerin ve Seyyahların Gözüyle İstanbul” şimdiye kadar okuyucuyla buluşan eserlerimizden sadece bazıları. Bununla birlikte Türk okurundan aldığımız tepkiler bizi yayıncılık konusunda daha esaslı adımlar atmaya daha sistemli ve profesyonel davranmaya itti. 2 Kasım’da TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarımızla buluşacağız” dedi. Albaraka Yayıncılık yeni döneminde Robert Shiller’den Jens Beckert’e, Jane Dutton’dan Richard Boyazis’e, Mustafa Özel’den Sabri Orman’a dünyada ve Türkiye’de alanında duayen pek çok ismin kitabını neşredecek.

Melikşah Utku: “Zarf mazrufun içeriğini değiştiriyor”

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise “Bir eksikliği doldurma gayemiz var. Uzun vadede Türk okurunun taleplerine göre belli bir yayın politikamız olacak. Tabii ki edebiyat, psikoloji, sosyoloji gibi konularda eserler vermeye çalışacağız. Bu alanların da aslında tamamlayıcı unsurlar olduğunu görüyoruz. Fakat bir kere şunu kabul etmemiz lazım. Dünya çok hızlı değişiyor. Teknoloji değiştiriyor. Bu teknoloji, değişim aslında bugün içinde yaşadığımız marjinal, siyasi hareketlerin, iktisadi dönüşümlerin de temel sebeplerinden biri. Doğu toplumu bu değişimler karşısında hep tepkisel davrandı. Teknolojiyi alayım ama değerlerim aynı kalsın denildi. Bunun böyle ilerlemediğini gördük. Zarf mazrufun içeriğini değiştiriyor. Yani bilgiyi aktarım yönteminiz o bilgiye biçtiğiniz değeri değiştiriyor. Biz bu değişimlere artık proaktif cevaplar verelim istiyoruz” dedi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Öğrenciler festivale alınmadı, Onur Saylak söz verdi