Türk ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in yaşamanı yitirdiği için yazamadığı romanını anlatan “Zilli Kurt” belgesel film oldu. Gazeteci Ecevit Kılıç tarafından kaydedilen filmin ilk gösterimi Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak.

Türk ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Yaşar Kemal’in yaşamanı yitirdiği için yazamadığı romanını anlatan “Zilli Kurt” belgesel film oldu. Gazeteci Ecevit Kılıç tarafından kaydedilen filmin ilk gösterimi Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak.  Film, usta edebiyatçının, babasının camide öldürülmesiyle daha çocuk yaşta Adana’da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı günlerde “komünistlik” suçlamasıyla gözaltına alınması ve bu nedenle Çukurova’yı terk etmek zorunda kaldığı dönemi anlatıyor.

“BENİ ZİLLİ KURT YAPTILAR”

Yaşar Kemal’in hedefi son kitabı olarak hayatının bu dönemini yazmaktı. Ancak ömrü yetmedi. Yönetmenliğini Ecevit Kılıç’ın yaptığı Zilli Kurt, Yaşar Kemal’in yazmak istediği bu kitabın belgesel filmi. Belgeselde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı ve “Boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar” dediği kendisine ait ses ve görüntü kayıtları yer alıyor. Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen usta yazarın çocukluğunu Mehmet Güçlü oynuyor. Filmde Ayrıca o döneme tanıklık eden, dostları, yakınları ve birlikte tarlalarda ırgatlık yapan köylüler de usta yazarı anlatıyor. Film ayrıca Yaşar Kemal’in yazarlık serüvenini aktarıyor, ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Mehmed”le taçlandırdığı bir dönemi…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR