Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Yahya Kemal Beyatlı’nın 5 vârisi, 1958, 1959 ve 1964 yıllarında yapılan sözleşme uyarınca kendilerine ödenmesi gereken telif bedellerinin son üç yıldır ödenmediğini öne sürerek İstanbul Fetih Cemiyeti’ne 10 bin liralık maddi tazminat davası açtı.

Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada Yahya Kemal Beyatlı’nın vârisleri Sinan Özbalkan, Ahmet Özbalkan, Neşem Gürer- alp, Ahmet Hür Güreralp ve Hidayet Şencan, Yahya Kemal Beyatlı’nın bütün eserlerinin mali ve manevi haklarının tamamının kendilerinde olduğunu ifade ederek 1958, 1959 ve 1964 yılında yapılan sözleşme uyarınca ünlü şairin eserlerinin basım hakkının İstanbul Fetih Cemiyeti’ne verildiği belirtildi.

Beş varis, son üç yıldır telif ücretlerinin kendilerine ödenmediğini öne sürerek “Daha önceki yıllara ilişkin yine telif ücreti müvekkillere ödenmemiştir. Mahkeme kararıyla 9 Mayıs 2013 tarihinden 16 Kasım 2015 tarihine kadar davalı cemiyet tarafından telif ücreti ödenmesine karar verilmiştir. Davalı İstanbul Fetih Cemiyeti, merhum Yahya Kemal Beyatlı’nın, ‘Edebiyat’a Dair’, ‘Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebi Hatıralarım’, ‘Rubailer’, ‘Eski Şiirin Rüzgarıyla’, ‘Kendi Gök Kubbemiz’, ‘Eğil Dağlar’, ‘Aziz İstanbul’, ‘Siyasi Hikâyeler’, ‘Siyasi ve Edebi Portreler’, ‘Tarih Musahabeleri’, ‘Mektuplar Makaleler’, ‘Bitmemiş Şiirler’, ‘Bütün Şiirleri’ ve ‘Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş’ adlı eserlerini basıp çoğaltmıştır. 16 Kasım 2015’ten 27 Mart 2018 tarihine kadar İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından 38 bin adet eser basılmıştır” dedi. (Hürriyet)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR