İtalyan yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco’dan ortaçağa ışık tutacak bir kitap 16. Yüzyıl Rönesans Çağı Alfa Yayınları’ndan çıktı. Eco’nun tarih bilgisiyle süslediği bir kitap daha onun ustalığını gözler önüne seriyor.

Ortaçağ tarihi, estetiği ve göstergebilim uzmanı olan Umberto Eco16. Yüzyıl Rönesans Çağı ile 16. yüzyıla genel bir bakışın ardından Avrupa’nın durumuna, ekonomik yapısına, felsefe ve bilimde ilerlemelerin yanı sıra sanat dalındaki gelişmelere de kronolojik olarak ışık tutuyor.

Kitabın odaklandığı konular özetle şöyle:

16.yüzyıl Rönesans’ın, şaheserlerin ve büyük altüst oluşların yüzyılıdır. Amerika kıtasının keşfi sadece coğrafyayı, felsefeyi, teolojiyi, iktisadı ve siyaseti değil, beslenmeyi ve sağlığı da altüst eder. Copernicus yeni bir evren şemasına işaret ederken, Luther de Hıristiyanlığın birliğini parçalayarak muazzam etik ve siyasi ihtilaflara sebep olur. Raffaello ve Michelangelo muhteşem hayallerini resim ve mimari şaheserlere çevirirken, dünyaları parçalanmaktadır. Her ne kadar Venedikliler ve Cenevizliler bütün dünyada ticari faaliyetlerine devam ediyorlarsa da, İngiltere ve Hollanda, okyanus ötesi maceralara hazır bir şekilde tarihin yeni aktörleri olarak belirmeye başlamıştır artık: Böylece modern çağ başlamış olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • EDEBİYAT

Osmanlı ve Avrupalı kadın yazarların dostluğu “Kanatlanmış Kadınlar”da

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”