Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından, sinemanın geleceğine dair endişe duyan bir grup sinemacının umutla yola çıkarak düzenlediği Ulusal Yarışma bu yıl ikinci kez İstanbul’da gerçekleştirildi.

55. Ulusal Yarışma, 30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında ikinci kez İstanbul’da düzenlendi. 4 seçki filmi ve 2 özel gösterim izleyicilerle Beyoğlu Sineması’nda buluştu; 2 panel ve 1 forumla sektör ve sinemaseverler Cezayir’de bir araya geldi. Son olarak Cahide Müzikhol’de ödüller sahiplerini buldu.

BİR MİLYON LİRALIK FON OLUŞTURULACAK 

“Kaybedecek neyimiz var?” diyerek yola çıkan Ulusal Yarışma manidar bir kararla önümüzdeki yıl Antalya’da gerçekleşeceğini duyurdu!

Ulusal Yarışma’nın Antalya’ya dönmesiyle etkinlik kapsamında bu kez önümüzdeki yıldan itibaren ikinci ya da üçüncü filmini çekecek yönetmenlere destek sağlanacağını açıklandı. Ulusal Yarışma’daki destek, dayanışma ve coşku, yönetmenlerin ikinci veya üçüncü filmini destekleyen bir fona dönüşüyor. Onur Saylak, Kaan Müjdeci, Bergüzar Korel, Özge Özpirinçci, Onur Ünlü, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu’nun ve diğer sinemacıların katkılarıyla toplam bir milyon liralık bir fon oluşturulacak ve beş filme dağıtılacak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR