“38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” kapsamında düzenlenen etkinlikte “Türkiye Okuma Kültürü Haritası” açıklandı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de kitap okuma oranını 2008’den 2019’a kadar yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükseldiği belirtildi.


Türkiye Yayıncılar Birliği ve Okuyay Platformu tarafından gerçekleştirilen etkinlik, Konda analisti  Aydın Erdem’in araştırmaya ilişkin sunumuyla başladı. Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, panelde yaptığı konuşmada 2008’de yaptıkları araştırmaya göre Türkiye’de kitap okuma oranının yüzde 30 olduğunu anımsatarak, “Araştırmanın önemli bulgularından biri Türkiye’de kitap okuma oranının 2008’den 2019’a kadar yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükselmesi” ifadesini kullandı.

TARİH KİTAPLARINA İLGİ ARTIYOR

Ağırdır, araştırmaya göre en çok okunan kitap türünün tarih kitapları olduğunu anımsatarak, toplumda farklı tarih anlayışlarının bulunduğunu, herkesin doğruyu öğrenme çabasıyla tarih kitaplarına yöneldiğini söyledi.

Daha önceki araştırmalarla karşılaştırıldığında bu çabanın altında sınıf atlama arzusunun dışında farklı bir durumun bulunduğunu ifade eden Ağırdır, şunları kaydetti: “Türkiye gecikmiş bir modernleşme yaşıyor. Son 11 yılda 2008’den bu yana dahi yüzde 10’a yakın insanımız göç etmiş. 1980’den bu yana yetişkin nüfusun yarısı göç etmiş. Modern tarihte hiçbir Batı toplumunda böyle bir hareket yok. 60-65 milyon yetişkin, 15 yaş üstü nüfusun yarısı 1980’den bu yana göç etmiş. 2008’de apartmanlarda oturanlar yüzde 30 iken 11 yılda yüzde 60’a çıkmış.”

DETAYLI SONUÇLAR AÇIKLANACAK

Türkiye’de gençlerin daha fazla okuduğu sonucunun çıktığı araştırmaya göre, okuma oranının yüksekliğinde birinci etken aileden gelen destek. Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (Okuyay) tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarının derlenerek, gelecek haftalarda detaylı olarak açıklanması planlanıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR