Yüzüklerin Efendisi efsanesinin yazarı J.R.R Tolkien’in hayatını anlatan “Tolkien” Türkiye’de vizyona girdi. Dome Karukoski’nin yönettiği ve Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney ile Derek Jacobi’nin oynadığı Tolkien,  Tolkien’in dünyanın en başarılı yazarlardan biri haline nasıl geldiğini anlatıyor.

Kardeşliğin ve hayallerin gücü, aşk ve savaşın sebepleri ise filmin odak noktaları. Tolkien etkisi, edebiyattan sinemaya farklı alanlarda ses getirdi ve birçok eserin ilham kaynağı oldu. Tolkien’in çeşitli ejderhalardan ve korkutucu büyücülerden meydana gelen hikâyeleri  insan doğasının güzel ve ilginç yanlarını çağrıştırıyor. “Tolkien etkisi” edebiyattan sinemaya, farklı alanlarda ses getirmiştir ve aynı zamanda birçok eserin ilham kaynağı olmuştur. Tolkien’in eşi benzeri olmayan, hobbitlerden, ejderhalardan ve büyücülerden meydana gelen hikâyeleri ve âlemleri, aslında insan doğasının ilginç ve güzel yanlarını çağrıştırmaktadır: maceralara olan ilgimiz, fedakârlık ve işbirliğine olan yatkınlığımız ve kötülüğe her daim karşı olmamız.

Tolkien’in Bilinmeyen Yanları

İrlandalı tiyatro yazarı ve senarist David Gleeson, aslında Tolkien’in bir anlamda kahramansı yaşam tarzından etkilenerek, Tolkien’in yaşamını bizlere aktarmak istemiştir. Gleeson, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden etkilendiği kadar, Tolkien’in hayata bakış açısından, kararlı duruşundan ve hikâyeleri hayata tutunmak için bir araç olarak kullanışından da büyülenmiştir.

Tolkien, babasını çocukken kaybetmiş, hemen sonrasında, annesi ile Güney Afrika’dan, daha önce görmediği bir ülke olan İngiltere’ye göç etmek zorunda kalmıştır. 12 yaşına geldiği sırada fakir bir yetimdir fakat bu durumdan kurtulmanın yolunu, yetenekleri sayesinde bulmuştur. Zamanla, Tolkien’in birçok konuda yetenekli olduğu belirgin bir hale gelmiştir: kimsenin düşünemeyeceği diller, mitolojik bir evren ve ilginç yaratıklar yaratmayı kendi başına başarmıştır. Tolkien’in bu çeşit konulardaki başarısı ona Birmingham’daki prestijli King Edward’s Okulu’nda öğrenim görme fırsatı tanımıştır ve bu okulda da sadık ve güvenilir arkadaşlarının desteği ile fanteziye olan ilgisi büyük ölçüde artmıştır.

Gösterim Tarihi: 05 Temmuz 2019

Dağıtım: TME Films

Yapım yılı: 2019

Metraj: Uzun Metrajlı Film

Dil: İngilizce

Renk: Renkli

Yönetmen: Dome Karukoski

Oyuncular: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Derek Jacobi

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR