Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi ustaların bir araya geldiği; dünya genelinde merakla beklenen film The Irishman (İrlandalı Adam) Netflix’te izleyici ile buluştu. Efsane yönetmen Martin Scorsese’nin büyük ilgi gören filminde tetikçi Frank Sheeran, Bufalino suç ailesinin sadık bir üyesi olarak sakladığı sırları anımsıyor. Peki, The Irishman’in konusu nedir? Oyuncuları kimler? İşte filmin künyesi, fragmanı ve The Irishman’le ilgili sosyal medyadaki ilk yorumlar:

THE IRISHMAN’IN KONUSU NEDİR?

The Irishman’de Robert De Niro, İkinci Dünya Savaşı’na katılıp dönüşte mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ı canlandırıyor. Al Pacino, Amerikan sendika lideri Jimmy Hoffa rolünde. Joe Pesci ise mafya üyesi Russell Bufalino rolünde izleyici ile buluşuyor. The Irishman’in konusu Netflix tarafından şu özetle duyuruldu:

Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci’nin rol aldığı Martin Scorsese imzalı  The Irishman’de 2. Dünya Savaşı sonrası Amerika’daki organize suç dünyası, gazi, dolandırıcı ve 20. yüzyılın en azılı isimlerinin yanında çalışmış bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın gözünden anlatılıyor. Onlarca yıllık bir süreci anlatan film, Amerikan tarihindeki çözülememiş en büyük gizemlerden biri olan efsanevi sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolma hikâyesini de ele alıyor. The Irishman, zleyicileri organize suç dünyasının gizli koridorlarında, bu dünyanın nasıl işlediğini, rekabetleri ve ana akım politikayla bağlantılarını gözler önüne seren muazzam bir yolculuğa çıkarıyor.

THE IRISHMAN FRAGMAN

THE IRISHMAN İLE İLGİLİ İLK YORUMLAR

Murat Tolga Şen, Beyaz Perde için yazdığı eleştirinin bir bölümünde The Irishman için, “Usta sinemacı gösterim için yenilikçi bir yol izlese de anlattıkları, özlediği eski zamanlardan ibaret. Bugünün politik doğruculuğunda oldukça yadırganabilir ve yargılanabilir şeylerden bahsediyor. The Irishman, güzel arabaları, güçlü erkekleri ve onları sorgulamayan kadınları gösteriyor ama bunu öyle bir yapıyor ki hayranlıkla izliyorsunuz” diyor.

EuroNews’in haberine göre ise Martin Scorsese’nin gangster filmi ‘The Irishman’ eleştirmenlerden tam not aldı. Yaklaşık 160 milyon dolarlık bütçesiyle Scorsese’nin bugüne kadar ki en pahalı filmi olan The Irishman, 2019 New York Film Festivali’nde eleştirmenler ve sinema endüstrisinden oluşan bir izleyici grubuna gösterildi.

Filmi ilk izleyenlerden IndieWire sinema sitesinin baş eleştirmeni Eric Kohn, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “The Irishman sanki türünün üstadından çıkmış bugüne kadarki en iyi parçalarını içeren bir albüm gibi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de sosyal medyadaki bazı yorumlar ise şöyle:

-Yıllardır beklediğim filmi, the irishman’i izledim. Bittiğinde, bir film izlemişten çok bir roman okumuş gibiydim. bu sadece filmin uzun olmasıyla ilgili değil, Scorsese’nin muazzam anlatım diliydi. Her dakikasından büyük keyif aldım, herkes müthiş oynamış ama Pacino bambaşkaydı.

-#TheIrishman’i izledim. 3.5 saatlik efsane bir film olmuş. Bir dakikası bile sıkmadı. De Niro, Al Pacino, Pesci… Hele bir de fondaki Godfather müzikleri yok mu…

-Bitmezmiş gibi görünen süresine rağmen, hele de son 45 dakikasının eşsizliği de eklenince, hiç bitmesin diye diye bitirdim #TheIrishman‘i. Keşke hâlâ hayatta olsaydı da, bir yerlerden James Gandolfini de çıksaydı. Al Pacino, büyüklüğünü ben ifade edemeyeceğim, saygım sonsuz.

THE IRISHMAN OYUNCULARI KİMLER?

Senaryosunu Steven Zaillian’ın yazdığı The Irishman filminin kadrosunda Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Anna Paquin, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano yer alıyor. Filmin müziklerini ise Seann Sara Sella yaptı.

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR