Edebiyat tarihimizin mihenk taşlarından Tevfik Fikret’in Aşiyan’daki evi yeni eserleriyle zenginleşiyor. Şair ve ressam Tevfik Fikret’e ait farklı bağışçılarda bulunan eserler, doğumunun 150. yılında Aşiyan Müzesi’ne kazandırıldı.

Türk şiirinin köşe taşlarından Tevfik Fikret, doğumunun 150. yılında sevenleri tarafından anılıyor. 1800’lerin sonunda sanata yeni bir soluk getiren Servet-i Fünun akımının güçlü temsilcilerinden olan şairin, 1906-1915 tarihleri arasında yaşadığı Aşiyan’daki ev, 1945 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştı. Müze, bağışçılar tarafından verilen eserlerle zaman içinde zenginleşti. Son olarak önceki gün Tevfik Fikret’e ait tablolar, el yazma eser müsvetteler, ilk baskı şiir kitapları ve dönem fotoğrafları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından Aşiyan Müzesi’ne kazandırıldı.

YAZI TAKIMI

Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Kültür Varlıkları Daire Başkanı Hüseyin Tok ve Müze Müdürü Ata Yersu’nun katılımıyla düzenlenen programda Tevfik Fikret’in akrabaları ve dostlarından olan bağışçılar Selim Sübay, Mustafa Fikret Ütügen, Bilge Berker, Nedret Kuran, Uğur Yeğin, Nigar Alemdar, Mutlu Erbay ve Ömer Kuran’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Ağabeyi Şevki Bey’in torunlarından Selim Sübay’ın bağışladığı Tevfik Fikret’e ait 3 adet yağlıboya tablo, Mustafa Fikret Ütügen’in bağışladığı 1 adet seyyar yazı takımı, Aşiyan Müzesi koleksiyonu için satın alınan yağlıboya tablo ile 5 adet baskı ve el yazma eserler, İBB Atatürk Kütüphanesi Koleksiyonu’ndan alınan ve Aşiyan’ın iç ve dış görüntülerinin olduğu 21 foto kart ziyarete açıldı.

Tevfik Fikret’in karısı Nazime Hanım’ı resmettiği bu tablo, restore edilerek ziyarete açıldı.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR