İki yıl önce Hawaii’deki Pan-STARRS teleskobu tarafından keşfedilen ve Güneş Sistemi’ne giren yıldızlararası ilk cisim olarak tarihe geçen Oumuamua ile ilgili gizem sürüyor.

Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı Profesör Avi Loeb geçtiğimiz Ekim ayında öğrencisi Shmuel Bialy ile birikte ‘The Astrophysical Journal Letters’ isimli bilim dergisinde yayınladığı makalede, Oumuamua’nın dünya dışı akıllı varlıklar tarafından keşif amaçlı gönderilen bir uzay gemisi olması ihtimalinden bahsediyordu. Son bir haftada Der Spiegel ve Haaretz’e açıklamalarda bulunan Loeb, bunun ciddi bir ihtimal olduğunu, diğer meslektaşlarının da bunu kabul ettiğini ancak halka açıklamak konusunda endişeli olduklarını söyledi.

“Güneş’in yerçekimsel gücü tarafından şekillendirilen yörüngeden tamamen farklı”

Habertürk’ten Serkan Kaygusuz’un haberine göre;  Loeb, Der Spiegel’e verdiği röportajda Oumuamua’nın bir uzay gemisi olduğunu düşündüren nedenleri anlatıyor. 56 yaşındaki bilim insanının sözleri şu şekilde:

“Parlaklığı keskin bir şekilde değişiyor, çok garip bir keskinlik. Bir küre daima aldığı miktarda güneş ışığını yansıtır. Sadece bir disk veya sigara şeklindeki bir yapı, bazen geniş yüzeyini bazen kenarını bize doğru döner ve bu da onun ışığının titremesine neden olur. Sadece garip şekli onu bir uzay gemisi yapmaz ancak bu bu cisimle ilgili daha garip şeyler de keşfettik. Geçtiğimiz Temmuz’da Nature dergisinde Oumuamua’nın yörüngesini tanımlayan bir yazı yayınlandı. Ancak bu Güneş’in yerçekimsel gücü tarafından şekillendirilen yörüngeden tamamen farklı. Oumuamua’yı hareket ettiren başka bir güç daha olduğunu düşündüm ve aklıma gelen sadece güneş ışığının baskısı oldu. Ancak güneş radyasyonunun gücü zayıftır. Bu sadece Oumuamua çok küçük bir cisim olsaydı görünür bir etki yapardı. Şu ana kadar doğal bir açıklama yok. Elimizde sadece bunun üretilmiş bir cisim olduğu ihtimali var. Zeki varlıklar tarafından yapılmış bir hafif yelkenli”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR