Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun geçen Cuma vizyona giren son filmi “Bir Zamanlar… Hollywood’da” tam bir Hollywood güzellemesi. Tarantino Oscar’a göz kırpıyor galiba.

HARUN KARABURÇ

Şu sıralar herkes Quentin Tarantino’yu ve son filmi Bir Zamanlar… Hollywood’da’yı (Once Upon a Time… in Hollywood) konuşuyor. En baştan söyleyeyim; Bir Zamanlar ile başlayan film isimlerinden pek hazzetmiyorum. Basite kaçılmış gibi geliyor. Her neyse yalnız ve güzel ülkemizde geçen Cuma vizyona giren Bir Zamanlar… Hollywood’da, yıldızı sönmüş bir televizyon oyuncusunun kariyerini toparlama çabası anlatıyor. Esas oğlan Rick Dalton’u Lonardo DiCaprio nam-ı diğer Leo canlandırıyor. Onun kankitosu Cliff Booth’u ise Brad Pitt. Tarantino’nun filmlerinden alışık olduğumuz gerilim ve kara komedi ki pek severim ögeleri bu filmde de yer alıyor ama ne yalan söyleyeyim klasik bir Tarantino filminin olmazsa olmazı absürd diyaloglar bu filmde yok denecek kadar az.

OSCAR İSTİYOR

Tarantino sinemasının belli başlı özellikleri, yalnızca kendine has üslubu var. Bahsettiğim absürdlükler, vahşet, kaçma kovalamaca, kan… Bakınız Kill Bill, Zincirsiz, Soysuzlar Çetesi, Hateful Eight… Ortalama bir sinema seyircisi bunları bilerek sever Tarantino’yu ya da nefret eder. Ben ikisi arasında duruyorum. Yönetmenin dokuzuncu filmi olan Bir Zamanlar Hollywood’da’yı diğer filmlerinden ayıran ise 2 buçuk saat bekle bekle neredeyse “vahşet” bile olmayacak olmasıydı. Çünkü Tarantino kan sever. Bu film aşırı derecede Hollywood güzellemesi olmuş. Adam Oscar istiyor belli ki. Yolu açık olsun.

SHARON TATE CİNAYETİNDEN YOLA ÇIKMIŞ

Tarantino’ya bu filmi yazdıran ve yaptıran aslında Sharon Tate cinayeti. Hatırlayalım: 9 Ağustos 1969’da Tate, Roman Polanski ile evli ve çocuklarına 8,5 aylık hamile iken Charles Manson’un dört müridi tarafından vahşice öldürüldü. Şimdi Tarantino, bu cinayetten yola çıktığını söylüyor ama filmde Sharon Tate sadece bir aksesuar olarak kullanmış. (Bu arada Sharon Tate rolünde Margot Robbie’yi izliyoruz) Kadını filmde neden oynattığını bile anlamadım. Bir ara sinemaya kendi filmini izlemeye gitti ama bilet alacak parası yokmuş gibi gişedeki kıza filmde kendisinin de oynadığını ikna etmeye çalıştı. İkna etmek diyorum çünkü gişedeki kız Tate’i tanımadı. Nasıl bir göndermesi vardı acaba bu sahnenin. Ben hiç anlamadım.

SIKI DOSTLAR

Gelelim asıl mevzuya. Rick Dalton (Leo) kariyerini Western dizilerine borçlu bir televizyon oyuncusu. Ancak değişim geçiren Hollywood’da pek tutunacak gibi durmuyor. Dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) ile de sıkı bir dostlukları var. Öte yandan Rick Dalton’un kaybediş hikayesi bana çok klişe anlatılmış gibi gelmedi. Rick öyle güzel kaybediyor ama sanki film… Ha dur yahu! Bunu söylersem spoiler olur. Merak merak merak… Allah’ı var Brad ve Leo müthiş birer oyunculuk sergilemişler. Bam bam bam… Bu adamlar biraz da birbirlerine benziyorlarmış sanki. Yoksa Brad Leo’nun dublörü diye mi öyle bir algıya kapıldım ben. Bilemiyorum Altan.

BİZ DAHA ÖLMEDİK

Brad Pitt’in Rick’in bozulan antenini düzeltmek için çatıya çıktığı ve daha ilk saniyede gömleğini çıkarttığı sahne “Biz daha ölmedik” mesajı şeklinde okunabilir. Babam yaşındaki adamın benimkinden daha iyi bir vücudu olduğunu görmek biraz üzdü. Elimdeki çikolatayı yavaşça yere bıraktım. Filmden sonra yedim. Motivasyonum oraya kadarmış. Bir yere bağlamam gerekirse arkadaşlar gömmeye içim el vermiyor ama Bir Zamanlar… Hollywood’da beklentimin altında kaldı. Yine de fena değil gidin izleyin. Yahu zaten kötü olsa da ne yapacağız. Adam Tarantino. Mecbur gidip izleyeceğiz. Bok atmak için de olsa yine gider izleriz.

FİLMLERE VERECEĞİM BİR ŞEY KALMADI

“Bu son albümüm, bu son turnem” diyenlere hayatta inanmam ama Tarantino da 10. filmiyle sinemayı bırakacağını söylüyor. GQ Avustralya’ya şöyle demiş: “Bence iş tiyatral filmlere gelince yolun sonuna ulaştım. Kendimi film kitapları, tiyatro oyunları yazarken görüyorum. Yaratıcı olmaya devam edeceğim ama bence filmlere verebileceğim her şeyi verdim.” Röportajda ona eşlik eden Brad Pitt de Tarantino’nun bu kararını onamış ve “Bence hiç de blöf yapmıyor, ölümcül derecede ciddi” demiş. Hayırlısı olsun.

Yazıma son verirken Tarantino’nun Spotify listesi ile sizleri baş başa bırakıyorum:

https://open.spotify.com/playlist/37i9dQZF1DWZC2yew0xGiz?si=Kzp9FfWLTmKvhaQ9uJ9qvQ

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR