seraykapak

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

10.yaşını kutlayan İstanbul Modern yine başarılı bir sergiyle karşımızda…

İstanbul Modern’in yeni sergisi ‘Sanatçı ve Zamanı’ Ahmet Hamdi Tanpınar’ın zaman kavramından ilham alıyor. Sergide 115 sanatçının 186 eseri alıyor. Fikrin çıkış noktası sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor. Tanpınar’ın zaman ve mekan kavramı sanatçılara ilham veriyor ve farklı coğrafyalardan sanatçılar şimdi ve gelecek arasında temellenen bir seçki sunuyor.

GÖZLER TANPINAR’I ARAMASIN!

Sergi, yukarıda da belirttiğim gibi Tanpınar’dan ilham almış. Fakat doğrudan Tanpınar farkındalığı yaratacak bir şeye rastlamak mümkün değil. Bu beklentiyle sergiye gitmek biraz yanlış olabilir. Çünkü her şeyden bir Tanpınar çıkarımı yapmaya çalışmak size keyif vermeyebilir. Bunu biraz daha sanatçının gözünden eseriyle yorumlamak gerek…

Bu başarılı sergini arkasında yine Levent Çalıkoğlu var. Çalıkoğlu serginin küratörlüğünü, Birnur Temel de yardmcı küratörlüğünü üstleniyor. Uluslararası isimlerin yanı sıra, yakın dönemde koleksiyona katılan Hüseyin Bahri Alptekin, Murat Pulat ve Ardan Özmenoğlu gibi sanatçılardan 32 çalışma yeni koleksiyon sergisinde ilk defa sergileniyor. Sergide, Burcu Yağcıoğlu, Ergin Çavuşoğlu, Cevdet Erek, Kutluğ Ataman, Fikret Atay, Vahit Tuna, Vahap Avşar, Hüseyin Çağlayan ve Ferhat Özgür’e ait, geçmiş süreli sergilerden hatırlanabilecek 10 çalışma ise ilk defa koleksiyon katında yeniden ziyaretçilerle buluşuyor.

Sergi, Tanpınar’ın tüm çalışmalarına merkez oluşturan zaman kavramı üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunuyor. Aynı zamanda farklı zamanları hayal edebildiğimiz bir çağda, Tanpınar’ın görüşlerinin kuşatıcı zenginliğini de hatırlatmak istiyor.

“Sanatçı ve Zamanı” 31 Aralık 2016 tarihine kadar gezilebilir

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR