İngiliz komedi filmi “Stalin’in Ölümü”nün Rusya’da gösterime girmesi ertelendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre karar, aralarında bazı milletvekillerinin de bulunduğu üst düzey yetkililerin filmi Pazartesi günü topluca izlemelerinin ardından alındı. Bu yetkililer arasında bulunan Rusya Kültür Bakanlığı Danışma Konseyi’nin üyelerinden Yury Polyakov, filmin “ideolojik savaş” içeren mesajlar vermesinden şikayetçi oldu.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın kültür komisyonu başkan yardımcısı Yelena Drapeko ise “Hayatımda bu kadar iğrenç bir şey görmedim” dedi. Ülkede daha önce bugün vizyona girmesi planlanan film için verilen dağıtım belgesi iptal edildi.

KREMLİN’DEKİ KAVGAYI ANLATIYOR

Rusya Kültür Bakanlığı’ndan Interfax haber ajansına yapılan açıklamada, filmi Rusya’da dağıtacak Volga şirketinin kararla ilgili olarak bilgilendirildiği belirtildi. Açıklamada, “Filmin Rusya’da gösterime girip girmeyeceği hakkındaki nihai karar daha sonra alınacak” denildi.

Yönetmenliğini Armando Iannucci’nin yaptığı, başrollerinde ise Steve Buscemi ve Jeffrey Tambor’ın yer aldığı filmin Rusya’da tamamen yasaklanması da gündemde. Filmde, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin’in 1953’te felç geçirerek ölmesi sonrası Kremlin’deki iç kavgalar hicivli bir dil ile anlatılıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR