seraykapak333

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Yaz rehaveti üzerimizden kalkıyor gibi… Havaların 3-5 derece serinlemesiyle sonbahar moduna girildi. Her yerde –anlam veremediğim – yazın okunacak kitap önerilerine ne kadar dikkate aldınız bilmiyorum ama yeni sezonun kitapları yavaş yavaş piyasaya sürülmeye başlandı. Eylül demek aynı zamanda yeni sanat sezonunun başlangıcı demek. Tiyatroların programları belli olmaya başladı. Vizyon filmleri de şimdiden isimlerini bir bir duyurdu. Orkestralar ön programın ardından konser tarihlerini duyurmaya devam ediyor. Yayınevleri de önümüzdeki dönemde yayımlayacağı eserleri yavaş yavaş piyasaya sürmeye başladı. Ne var ne yok gelin bir göz atalım;

Bir doktorun itirafları…

TEK_DOKTOR_KAPAK-(2)

TEK DOKTOR, Brendan Reilly, M.D.

2011 yılından beri 2050, Mossad, St. Petersburg’da Yasak Aşk ve Haatchi ve Küçük Dostu gibi kitaplarla ses getiren Koton Kitap yine çok konuşulacak bir kitabı yayımlandı. Amerikan tıbbının benzersiz seslerinden birinin anlattığı epik hikâye Tek Doktor’da seçkin bir hekimin kariyerinde karşılaştığı yaşam değiştiren deneyimler anlatılıyor. Her gün karşılaştığı krizler ve hayal kırıklıkları arasında bölünen Dr. Reilly, göz korkutan birkaç zorlukla aynı anda uğraşmak mecburiyetinde… Tanınmış bir eğitim hastanesinin yoğun servislerinde ilgilendiği sıra dışı hastalar; doksan yaşındaki annesiyle babasının ölümcül hastalıkları ve üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen aklından çıkartamadığı kapanmamış bir dosya…

 

Doris Lessing yeniden…

doris

ON DOKUZ NUMARALI ODA, Doris Lessing

Nobel Edebiyat Ödüllü Doris Lessing’den On Dokuz Numaralı Oda! Usta yazarın bu kitabında herkesin hem kendini bulacağı hem başka ülkelerin insanlarıyla ortak duyguları paylaşacağı öyküler yer alıyor.

Doris Lessing, feministlerin kendisinden beklediği anlamda feminist olmadığını ısrarla vurgulasa da, yine de bütün yapıtlarında şaşırtıcı bir analiz gücüyle kadınları ve onların sorunlarını ön plana çıkardı. İsveç Akademisi de, Lessing’e Nobel Edebiyat Ödülü’nü verirken karar gerekçesinde onun bu özelliğini şu sözlerle vurguladı: “Kuşkuculukla, hararetle ve hayal gücüyle kadın deneyimlerinin destanını yazan yazar.”

 

gogolTiyatro sezonu başlamadan önce…,

GOGOL, BÜTÜN OYUNLARI

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Gogol bütün oyunlarıyla karşımızda… Konusunu bizzat Puşkin’in verdiği, ilk sahnelenişinden bu yana popülerliğini koruyan ve Nabokov’un “Rus dilinde yazılan gelmiş geçmiş en muhteşem oyun” olarak nitelendirdiği Müfettiş’in yanı sıra Tiyatrodan Çıkış ve Bir Evlenme adlı oyunlarının da yer aldığı kitapta, yazarın oyunlarla ilgili notları, Müfettiş’i sahnelemek isteyenlere yönelik öğütleri; Rus edebiyat eleştirmeni Belinski’nin değerlendirme yazısı ve çevirmenler Melih Cevdet Anday ile Erol Güney’in kaleme aldıkları sunuş yer alıyor.

 

INSAN.KENDINE.DE.IYI “Hakikatin Z. Hali”ni anlatan öyküler!

İNSAN KENDİNE İYİ GELİR- Ahmet Büke

Ahmet Büke okurları sıkı durun. Yazarın yeni kitabı “İnsan Kendine de İyi Gelir” raflardaki yerini aldı. Çağdaş edebiyatımızın öykü anlatıcısı Ahmet Büke, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıl boyunca her hafta öykü yazdı. Karakterlerin öyküden öyküye atladığı bir seçki, yeni öykülerle bir araya geldi. Ödüllü öykücü Ahmet Büke, Mevzumuz Derin’in ardından ON8’deki ikinci kitabı İnsan Kendine De İyi Gelir’de, yatay zamanların derinlikli ayrıntılarıyla hem acıtıyor, hem de kırılgan ruhlara şifa oluyor.

 

VIYANA+1683_kpkAskerî tarih meraklıları için kapsamlı bir kaynak

Viyana 1683: Osmanlı Fetihlerinin Sonu, Simon Millar

İş Bankası Kültür Yayınları askerî tarih dizisine yeni bir kaynak daha ekledi ve Viyana 1683: Osmanlı Fetihlerinin Sonu kitabını okurlarla buluşturdu. İngiliz tarihçi ve araştırmacı Simon Millar’ın yayına hazırladığı, Peter Dennis’in illüstrasyonları ile katkıda bulunduğu kitap, tarihin en çok iz bırakan olaylarından biri olan II. Viyana Kuşatması’na dair kapsamlı bilgi sunuyor.

18.yüzyıl savaşları ve özellikle de Alman askerî tarihi konusundaki uzmanlığıyla tanınan Simon Millar, birbirinden çok farklı iki savaş tarzını, rakip komutanları ve orduları mercek altına aldığı eseriyle Osmanlı fetihler çağını kapatarak, Habsburglara Macaristan kapılarını açan bu dönüm noktasını her yönüyle ve kronolojik detaylarıyla ele alıyor.

Agatha Christe özleyenler buraya!

1440506122_gizli_dusman__KAPAKGİZLİ DÜŞMAN, Agatha Christie

“Polisiye Edebiyatın Kraliçesi” Agatha Christie’nin orijinal adı The Secret Adversary olanGizli Düşman adlı romanı Çiğdem Öztekin çevirisiyle bir kez daha raflardaki yerini aldı!

Beş parasız genç Tommy ile güzel Tuppence, heyecanlı bir yaşam özlemi içinde Genç Maceracılar Ortaklığı adında bir şirket kurarlar. Artık hem sevdikleri hem de para kazanacakları bir işte maceraya atılmaya hazırdırlar.öNe var ki iki arkadaş, gizemli Bay Whittington adına giriştikleri ilk işte kendilerini korkunç bir komplonun ortasında bulurlar. Her şeyin göründüğünden farklı anlamlar ifade ettiği bu işte acaba gerçek neydi? Agatha Christie’nin yarattığı Tommy ve Tuppence karakterlerinin bu ilk romanı Gizli Düşman, Altın Kitaplar etiketiyle tüm kitapçılarda!

Üzümden şaraptan anlamayan kalmayacak! 

uzumler-ve-insanlar2

ÜZÜMLER VE İNSANLAR

Mamma Mia-İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey kitabıyla büyük ilgi gören Elvan Uysal Bottoni, yine yollara düştü, İtalya’nın güneyinden kuzeyine birçok yere gitti, pek çok kişiyle görüştü. İnsanların, toprağın, bağın, üzümün ve şarabın hikâyesi böyle çıktı ortaya. Kimi geleneksel yöntemlerle, kimi modern teknolojiyle çalışan; kimi ekolojik, kimi çevre dostu bağcılık yapan insanların deneyimleri de yer alıyor bu kitapta. Üzümler ve İnsanlar-Toprak Ana, Bağban Baba sıcak insanları ve güzel doğasıyla İtalya’ya da bir güzelleme…

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR