Bugün yürürlüğe girecek yeni Sinema Kanunu’na göre filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Sinema biletiyle beraber promosyon patlamış mısır alma dönemi de sona eriyor.

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle yeni dönem başlıyor. Sinema Kanunu’nda yapılan değişiklikle reklam sürelerine kısıtlama getirilen sinema salonları, bugün itibarıyla ilgili yasa hükmünü uygulamaya başlayacak. Buna göre, sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek.

UYMAYANA 50 BİN TL CEZA

Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymadan gösterim yapan sinema salonu işletmecilerine salon başına 50 bin Türk lirası ceza verilecek. Öte yandan sinema salonu işletmecilerinin, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyeceğine yönelik hüküm ve gişeden biletle beraber promosyon patlamış mısır alma dönemi de bugün itibariyle son buluyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmler’inin 3 günlük gişe rakamları belli oldu