İranlı şarkıcılar Mahsa ve Marjan Vahdat, Coşkun Karademir ile birlikte sahne aldıkları “Eski Kökler Yeni Yapraklar” konserinde Mevlana’dan, Hafız’dan, Furuğ Ferruhzad’dan şiirler seslendirdi.

Harun KARABURÇ

Dün akşam ismi gibi bir konser dinledik: Eski Kökler Yeni Yapraklar. İranlı sanatçılar Mahsa ve Marjan Vahdat, Türkiye’de müzikal işbirliklerini heyecan verici şekilde sürdürdükleri  Coşkun Karademir ile önceki akşam Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Arasız iki saate yakın süren konser boyunca Mevlana’dan, Hafız’dan, Furuğ Ferruhzad’dan, Mohammad Ibrahim Jafari’den bestelenmiş şiirler dinledik. Üzerinden binlerce yıl geçse de kökleri kaybolmayacak şiirler…

BARIŞ GETİRDİK

Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen konserde Ertan Tekin, nefesli sazları çaldı, Ömer Arslan da vurmalı çalgıları. İstanbul’da ve sahnede usta müzisyenlerle olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mahsa Vahdat, mealen “Geçmişten bu mirası günümüze taşımak harika bir duygu. Çünkü bu şairler din, dil, ırk, millet ayrımı yapmadan bu sözleri, şiirleri söylediler. Biz de bunları size seslendirmek için geldik. Hepimiz adına barış için. Bu dünyanın acılarından bir anlığına da olsa uzak tatabilmek için bu sahnedeyiz. Marjan ve benim için ev demek sahne demek, sahnede olmak, şarkı söyleyebilmek demek. Bunu ustalarla beraber aynı sahneyi paylaşarak yapmaktan onur duyuyoruz” dedi.

KÜRTÇE ŞARKI SÖYLEDİLER

Eski Kökler Yeni Yapraklar konseri Mevlana’nın Yersiz ve Aşkın Sultanı şiirleri ile başladı. Furuğ Ferruhzad’ın bir şiiri geldi sonra. Ardından Hafız-ı Şirazi’nin yedi yüz yıl önce yazdığı “Seviliyle Diyalog” ve Mevlana’nın “Yoldaşım” adlı şiirleri. Marjan Vahdat, modern şair ve ressam Mohammad Ibrahim Jafari’nin “Alacakaranlık” ve “Sende Köklendim” şiirlerini seslendirdi. Konserde “Aman Hey Aman” isimli bir de Kürtçe şarkı söylediler. Mahsa Vahdat bu şarkının anonsunu “Sizlere güzel Kürt mirasını, dilini ve kültürünü de getirdik. İran’dan, Suriye’den, Türkiye’den ve Irak’tan selam olsun” diyerek yaptı.

LEYLİ’Yİ ANNEMİZE İTHAF EDİYORUZ

Sazını büyük ustalıkla icra eden Coşkun Karademir, konserde kendi bestelerinden örnekler ve deyişler seslendirdi. Eserlerin düzenlemelerini de yapan Karademir, ruhlarımızı Anadolu coğrafyasında gezintiye çıkardı. Konserin son bölümünde Marjan Vahdat, “Sürgün” isimli bir parça seslendirdi. Konserin sonunda ise Vahdat kardeşler geçtiğimiz yıl kaybettikleri anneleri adına “Leyli” isimli bir ninniyi birlikte söylediler.

*** Coşkun Karademir ve Mahsa Vahdat’ın geçtiğimiz yıl yayınlanan Endless Path albümünü buradan dinleyebilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”

  • TELEVİZYON

Netflix’in Osmanlı dizisi Rise of Empires Ottoman’ın fragmanı yayınlandı