Online dizi platformu Netflix artık RTÜK denetiminde… Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre Netflix, BluTV, PuhuTV gibi platformların artık RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Bir süredir dizi içerikleriyle sosyal medyada gündeme gelen ve zaman zaman tartışmalara konu olan Netflix ile ilgili yeni gelişme…

LİSANS SATIN ALINMASI ŞART

RTÜK, dijital yayıncılık denetimine dair yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınladı. Yönetmelik ile birlikte internet üzerindeki yayınlar RTÜK tarafından denetlenecek ve yayın yapabilmek için RTÜK’ten lisans satın almak gerekecek. İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen, Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan veya yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayınları da lisans zorunluluğu ile RTÜK denetimine girecek.

NETFLIX’TEN JET AÇIKLAMA

Yönetmenliğin kapsamında milyonlarca üyesi bulunan online dizi ve içerik platformları Netflix, BluTV ve PuhuTV de giriyor. Kararın ardından ilk açıklama Netflix’ten geldi..

Netflix yöneticisi yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR