Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Klasik ve deneysel müziğin yaşayan en önemli isimlerinden, modern çağın Mozart’ı olarak bilinen piyanist ve besteci Ludovico Einaudi dün akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeydi.

Einaudi’nin 6 Şubat’ta bir konser vereceği haberi büyük sevinç yaşatmış, biletlerin tükenmesiyle birlikte 5 Şubat’a bir gösteri daha konmuştu. Dört yıl aradan sonra ilk kez dün akşam İstanbullu sevenleriyle buluşan ve yaklaşık 2 saat sahnede kalan İtalyan besteci, dinleyenleri deyim yerindeyse büyüledi.  Besteleri bir roman gibiydi, her parçada dingin bir başlangıç, ardından filizlenen ve dinleyenin soluğunu kesen bir demet ve şiir gibi bir kapanış. İstanbul uzun zamandır böyle bir konsere ev sahipliği yapmamıştı. İzleyenleri kendi dünyasının içine çekti Ludovico Einaudi. Çağımızın en büyük bestecilerinden olan Einaudi’nin bestelerini canlı canlı dinleyebilmek ve yaşattığı atmosfere tanık olmak büyük şans.

ZİHİNSEL SÜREÇTEN GEÇİRİYOR

Einaudi, doğadan felsefeden, elementlerden ve sanatın manevi unsurlarından besleniyor ve bunları kendine mesele ediyor. Besteleri de bunların etrafında şekilleniyor. Dinleyenler zihinsel bir süreçten geçiyor. Kendine doğru bir yolculuğa çıkmak isteyenler için büyük bir kapıyı aralıyor. Konserde de bunu hissettik ve belki de bu yüzden bu kadar etkilendik.

DRAMATURJİSİ VAR

Konseri eşsiz kılan bir başka nokta ise bir dramaturjisinin olması. İlk anda itibaren ışıklar sönüyor ve arkada beliren loş ışıkla müzisyenler içeri giriyor. Arkadaki barkovizyon müziğin ritmine göre şekilleniyor. Işık olağanüstü biçimde kullanılmış. Her şey birbirine hizmet ediyor. Küçük performatif sahneler göz dolduruyor.

Geçtiğimiz yıl iklim değişikliğine dikkat çekmek için Norveç Buzulları’nda bir performansa imza atmıştı. Konserde doğadan esinle hazırlanan bölümlere de tanık olduk. Özellikle son bölümlerde suya atfedilen beste, sanatçının bu konudaki meselesinin bir yansıması. Konser boyunca doğadan farklı esintileri de hissedebiliyorsunuz.

Uzun zamandır dinleyeni bu kadar içine çeken bir performansa tanık olmamıştık. Ludovico Einaudi dün akşam tarifsiz duygular yaşattı izleyiciye. Konserin en güzel bölümlerinden biri ise solo performansıydı. Dinleyenlerle başbaşa kaldı ve bu kez bambaşka bir dünyaya davet etti bizi.

Bu anlara tanık olmak isteyenler için bu akşam bir konser daha olacak. Konser 20.30’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Ana Tiyatro’da izlenebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR