Sanatı teknolojiyle buluşturan, duygularımızı verilerle ifade eden Refik Anadol, NASA için özel bir proje hazırlıyor… Sanatçı NASA için özel bir veri heykeli üzerinde çalışıyor.

Sanatseverlerin yakından takip ettiği isimlerden Refik Anadol, teknolojiyle sanatı buluşturan projelerinde izleyiciye pek alışkın olmadığı bir dünya sunuyor. Sanatçı insanoğlunun anılar ve bellekle ilişkisini son teknolojinin yardımıyla ve beynin olanaklarının sınırsızlığına yoğunlaşarak ele alıyor. PİLEVNELİ’de sergilenen Eriyen Hatıralar, SALT’taki Arşiv Rüyası, ANAMED’deki Çatalhöyük, tamamen dijital ortamda, verilerle oluşturulan seyir zevki yüksek sanat eserleriydi… Anadol’un günlük hayatımız, hatıralarımız, beğenilerimiz ve zevklerimizi odağa alan bilimkurgu, teknoloji ve sanatı harmanlayan Yeni Medya üzerine çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren sanatçının bilişim devleri ile başarılı projeleri oldu. Çalışmaları Bill Gates’in koleksiyonuna girdi, Microsoft Research ile duygular üzerine bir proje yaptı. Google yapay zeka ekibiyle çalışan Anadol, Walt Disney Konser Salonu’nun cephesinde Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın 100 yıllık arşiv verileriyle oluşturulan bir çalışması yer alıyor. Anadol şimdi, NASA ile ortak bir proje yapacak. NASA tarafından gönderilen sinyallerin datalarından oluşan bir veri heykeli üretecek.

Anadol NASA için hazırlayacağı projeyi şöyle anlattı:

“NASA verilerle bir proje yapmak istiyordu. 2 ay önce başladık. Control Mission Center adını verdikleri bir yerleri var. Sensörlerin kontrol edildiği bir sensör odasında evrenin merkezi dedikleri bir nokta mevcut. İlk geometrik, üçleme hesaplamaları yapılırken bu noktayı esas almışlar ki sinyallerin gidiş gelişine daha fazla yardımcı olsun. Tam da o noktaya bir veri heykeli istiyorlar. Ona çalışıyoruz. Çok anlamlı bir proje ve yepyeni bir düşünce yöntemi. Dünyanın başka bir gezegenle ilişkisinin verileşmesi enteresan bir boyut.”

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR