Pompeii’de arekoloji dünyasını heyecanlandıran keşif…Kanlı Gladyatör savaşının freski Pompeii’de açığa çıkarıldı. Freskteki zengin ve canlı tonlar, iki gladyatör arasındaki şiddetli bir savaşın acımasız finalini gösteriyor.

Arkeofili’nin aktardığına göre; Pompeii Arkeoloji Parkı yetkilileri, bulguları kazının web sitesinde duyurdu. Park temsilcilerine göre, fresk, Pompeii’nin kuzeydoğu bölgesinde Regio V isimli alanda, eski bir tavernanın duvarında bulundu.

Frestke dövüşü kazanan gladyatörün birkaç yarasından kanlar akıyor ve kaybeden savaşçının kolundaki ve üst gövdesindeki birden fazla yaradan kanlar akıyor.Freskte, soldaki gladyatör kalkanını kaldırarak zafer duruşu yapıyor. Buna karşılık kaybeden gladyatör zayıf ve şoka uğramış vaziyette, sol elini merhamet isteyen bir şekilde tutuyor.

NİHAİ SONUCU BİLMİYORUZ

Parkın genel müdürü Massimo Osanna’nın yaptığı açıklamaya göre, Regio V ayrıca bir gladyatör barakası bloğuna sahipti ve büyük ihtimalle gladyatörler, kanlı fresklerin asıldığı bu tavernayı sık sık ziyaret ediyordu. Osanna, “Bir gladyatör savaşında büyük bir zafer elde edebilir veya ölebilirsin. Freskte gösterilen bu savaşın nihai sonucunun ne olduğunu bilmiyoruz.” diyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • PLASTİK SANATLAR

Yapı Kredi’den “Roma İmparatorlarının Gözde Şehri Sagalassos” sergisi