DEPO ve Goethe-Institut iṣbirliği ile gerçekleṣtirilen “Shared Sacred Sites / Paylaşılan Kutsal Mekânlar” sergisinin Tütün Depo’sunda ziyarete açılıyor.

İlk olarak Marsilya MUCEM’de (2015), daha sonra farklı versiyonları Tunus (2016), Selanik (2017), Paris (2017), Marakeş (2018) ve New York’ta (2018) açılan Paylaşılan Kutsal Mekânlar sergisi, 19 Nisan Cuma günü ziyarete açılıyor.

Dünyadaki mevcut derin bölünmeye karşı bir cevap getirmeyi amaçlayan proje kapsamında Akdeniz, Ortadoğu ve Balkanlar’da üç Semavi dinin paylaştığı mekân ve pratiklere odaklanılıyor. Projede Fransa’dan Fas’a, Türkiye’den Mısır’a dinlerin birlikte yaşadığı çeşitli bölgeler ele alınıyor ve günümüzü niteleyen özcülük ve nefret politikalarının ötesinde kültürlerarası bir çoğulculuğun mümkün olduğu gösteriliyor.

 

Güncel sanat, fotoğraf, etnografik malzeme ve dijital medyayı biraraya getiren sergi, hac ve “kutsalı paylaşma”nın çok duyulu deneyimi, konu edilen coğrafyalardaki kutsal mekânların ve manzaraların görsel olarak etkili boyutu ile İstanbul’un dinsel çeşitlilik ve biraradalık geçmişinin zengin ve çok katmanlı yapısını aydınlatıyor.

Serginin küratörleri antropologlar Dionigi Albera ve Manoël Pénicaud üstleniyor.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR