30357745
Arabistanlı Lawrence ve Doktor Jivago filmleriyle tanınan Mısırlı sinema sanatçısı Ömer Şerif, 83 yaşında Kahire’de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

1962 yapımı ‘Arabistanlı Lawrence’ filminde aldığı rol ile uluslararası üne kavuşan ve bu filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterilen Ömer Şerif, iki Altın Küre ödülü kazanmıştı.

1965 yapımı Doktor Jivago’da da başrol karakterini canlandıran Şerif, bu filmdeki rolüyle de Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştı.

Kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Ömer Şerif, bir süredir Alzheimer hastalığı ile mücadele ediyordu.

Michel Demitri Chalhoub

Ömer Şerif, İskenderiye’de Lübnan asıllı Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak, Michel Demitri Chalhoub ismiyle, 1932 yılında dünyaya geldi. Kariyeri boyunca 100’ün üzerinde filmde rol alan, sinema perdesine geçtiğinde doğum ismi Michel Demitri Chalhoub yerine Arapça’da ‘saygın, muteber’ anlamlarına gelen Şerif soyismini aldı.

Oyunculuk kariyerine 1953’te başladı, 1955’te Fatin Hamama ile evlenmek için Müslüman oldu. 1932 yılında Mısır’da doğan sanatçının ilk filmi ‘Sahra’nın Şeytanı’ adını taşıyordu.

Şerif 1962 yapımı “Arabistanlı Lawrence” filmiyle 30 yaşında uluslararası üne kavuştu. Buradaki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterildi. Şerif, aynı kategoride ve Yılın Yeni Yıldızı kategorisinde Altın Küre ödülüne aday gösterildi ve iki kategoride de ödülün sahibi oldu.

1965 yılında başrolünü oynadığı “Doktor Jivago” filmiyle Altın Küre’yi bu sefer En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde kazandı. 2003 yılında Türk bir bakkalın, ailesinden yoksun bir Yahudi çocuğu himayesine alışını konu alan “İbrahim Bey ve Kur’an’ın Çiçekleri” filmindeki rolüyle Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ve Fransız Cesar Ödülü’nü kazandı.

Ömer Şerif, 1965 yılında Avrupa’ya taşındı. Politik görüşleri sebebiyle bir süre ülkesine dönemeyen Şerif, son olarak 2013 yılında ‘Rock the Casbah’ filminde rol aldı. Fatin Hamama ile 1974’te boşanan Şerif, en son 2013’te bir sinema filminde rol aldı.

Kaynak: www.aljazeera.com.tr

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR