Nobel Edebiyat Ödülü akademisinden iki üye, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan taciz skandallarının ardından gerekli değişikliklerin yapılmadığını ve ödülün bu yıl ırkçı söylemleriyle bilinen Peter Handke’ye verilmesini öne sürerek istifa etti.

Geçtiğimiz yıl patlak veren taciz skandalı sonrası Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmeyeceği duyurulmuştu. Büyük tepki çeken taciz skandalının ardından gözler Nobel komitesindeydi. Komite gerekli adımların atılacağını duyurdu ve ödülü bu yıl Peter Handke’ye verdi. Handke’nin ödülü kazanması yeni tartışmaları beraberinde getirdi çünkü Avusturalı yazar  Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan konuşmalarıyla biliniyordu. Tüm dünyada büyük tepki uyandıran kararla birlikte Nobel’de sular durulmadı.

Kristoffer Leandoer ile ilgili görsel sonucu

SABRIM KALMADI

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, komite üyesi Kristoffer Leandoer ve Gun-Britt Sundström üyelikten istifa etti.

Komite üyesi Kristoffer Leandoer, “Nobel Komitesi’ndeki işimi bıraktım çünkü komitede başlatılan değişimin sonuçlarını görmek için daha fazla bekleyecek zamanım ve sabrım kalmadı” dedi. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Dagens Nyheter’e konu hakkında makale yazan Gun-Britt Sundström,”2019 yılında Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri belirlenirken işin içine siyaset karıştı. Bu benim ideolojim değil.” ifadesini kullandı.

ÖDÜLLÜ PETER HANDKE NE DEMİŞTİ?

Lahey’deki uluslararası mahkemede savaş suçlarından ve soykırımdan yargılandığı sırada hayatını kaybeden eski Sırp lider Slobodan Milosevic’in büyük bir hayranı olarak tanınan ödülün bu yılki sahibi Peter Handke, Kosova’daki savaş devam ederken yayınladığı bir makalesinde de “Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın.” ifadelerini kullanmıştı. Saraybosna’daki Müslüman Boşnakların “kendi kendilerini öldürdüklerini ve suçu Sırplara attıklarını” savunan Handke, Sırpların Srebrenitsa’da soykırım yaptığına asla inanmadığını ifade etmişti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”

  • TELEVİZYON

Netflix’in Osmanlı dizisi Rise of Empires Ottoman’ın fragmanı yayınlandı