Dünyaca ünlü  şarkıcı Nick Cave, İsrail karşıtı BDS’nin, sanatçılara yönelik, “Tel Aviv’e konser vermeye gitme” baskılarına karşı çıktı. Cave, “İsrail’i boykot etmenin utanç verici ve korkaklık” olduğunu söyledi.

Filistinli BDS hareketinin 2017’de bileti yok satan Tel Aviv konserini iptal ettirmek için çok baskı yaptığını ancak BDS’yi reddettiğini belirten Nick Cave, “İsrail’de müzik yaparım çünkü bir müzisyen olarak sanatçıların politikaya alet edilerek, ezilmesine, utandırılmasına ve susturulmasına karşıyım” diye konuştu.

Şalom’da yer alan habere göre, Filistin halkının yaşadığı acıyı ve haksızlığı da anladığını, gereken yardımları toplamak için çalıştığını da belirten Cave şöyle konuştu: “Resmi İsrail politikasının yanlışları ve doğruları çatışma altındaki topraklarda nasıl sonuçlar çıkarırsa çıkarsın, bildiğim bir şey varsa o da, İsrail’in gerçek, çalışan bir demokrasi olduğudur. İsrail meclisinde Arap milletvekilleri varsa bu demokrasidir. Dolayısıyla eğer İsrail’de bir şeyleri değiştirmek istiyorsak sanatçıları korkutup İsrail ile diyaloğu kesmek yerine, oy verme gücüne sahip İsrail vatandaşları ile daha iyi ilişkiler kurmalıyız.”

(Duvar)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR