Fransız besteci ve piyanist Michel Legrand hayatını kaybetti.

86 yaşındaki Legrand’ın pazar günü Paris’teki evinde hayata gözlerini yumduğu açıklandı.

60 yıllık kariyeri boyunca Frank Sinatra, Sting gibi isimlerle çalışmış, 200 sinema ve televizyon filmi müziği bestelemişti.

Legrand tam 3  kez Oscar Ödülü’ne layık görülmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sanatçının ölümünün ardından  “yorulmaz dâhi”yi selamlarken, Legrand’ın eşine ve çocuklarına başsağlığı dileklerini iletti. Macron, “Başımızda dönüp duran ve sokaklarda işitilen eşsiz müziği hayatlarımızın soundtrack’i (film müziği) haline gelmişti” dedi.

 

Michel Legrand kimdir?

24 Şubat 1932’de Fransa’nın başkenti Paris’in banliyölerinden Becon-les-Bruyeres’de doğdu. Doğduğunda verilen ismi Michel Jean Legrand’dı. Babası Raymond Legrand da bir besteci ve aktördü. Annesi Marcelle der Mikaelian ise Ermeni bir aileden geliyordu. Michel Legrand 10 yaşına geldiğinde Paris Konservatuvarı’na yazıldı. 1942-1949 yılları arasında burada piyano eğitimi aldı. Hocaları arasında Nadia Boulanger ve Henri Challan da vardı. Piyano ve kompozisyon dallarında sayısız ödüller aldı. Piyano dışında da bir düzine kadar enstrümanı mükemmel bir biçimde çalmayı öğrendi. 1947 yılında Dizzy Gillespie’nin verdiği bir konsere katıldı ve bu andan itibaren caz tutkusu kanına işlemiş oldu. Kalburüstü Fransız şarkıcılara piyano çaldı. Dizzy Gillespie’yle daha sonra birkaç albüm ve film müziği çalışmasında daha işbirliği yaptı.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR