ruya

Emel GENÇER

Bir varmış bir yokmuş…

Masallar hayatımda hep böyle başladı. Küçükken babaannemin masallara neden böyle başladığını anlamamıştım. Ta ki büyüyene kadar.

Ben büyüdükçe masallar bir var oldu bir yok. Var oldukça mutluluk o kadar büyüdü ki içimde, kıpırtısı yüzümde kocaman gülümsemeye dönüştü. “Yok” olduğunda babaannemin masallarını düşündüm. Mutsuz son yoktu ki masallarda, sadece biraz zaman vardı.

Aslına bakarsanız masallar da bir sihirdi. Umutsuzluğa düştüğümde masal tozunu üflemem yeterliydi. Ben de öyle yaptım. Daha üflerken ışıl ışıl etrafa saçılırken “nasıl yokmuş” luğu cebime koyabilirdim. İnanmaktı sadece var oluşu getiren. Ve büyüdükçe bize unutturulan.

Hayatı farkına vararak yaşamak varken neden gökyüzündeki bulutları hala köpeklere, kuzulara benzet miyim? Tıpkı çocukluğumdaki gibi…

Zaman öyle hızlı akıyor ki bazen durmak lazımdı.

Yaprakların hışırtısına kulak verirken, yüzümüze gelen güneşe, gözümüzü kısıp kısıp bakarız ya işte o an yüzümüzü ısıtan güneşle beraber ellerimizi kanatlandırıp, dilekleri gökyüzüne uçurmak gerek. Belki gökyüzüne ulaşan dilekler daha çabuk gerçekleşir, kim bilir.

Tesadüflere hiç bir zaman inanmadım hatta bazen gerçeklere de… Genelde yüreğimle inanmak her zaman daha kolay geldi. Ve bir gün yüreğimle inanabileceğim bir kitap daha çıktı karşıma.

Kitabı ilk elime aldığımda kapağına büyülendim. İçimi ısıtan farklı bir şey vardı. Sağ alt köşede “Bu kitap hayat yolculuğunda tılsımlı pusulan olacak …” yazısı beni iyice meraklandırmıştı. Judith Malika Liberma’nın Masal Terapi kitabı diğer kitaplardan farklıydı. Kendisi o kadar güzel anlatmış ki onun sözleri ile devam etmek istiyorum.

“Sevgili Yolcu

Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi. Onu çantanda taşı. Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde kitabı çantandan çıkar. Ve okumaya başla… Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek. Seni masallarla bir oyun oynamaya davet ediyorum. İçindeki yıldız gözlü oyunbaz çocukla yeniden bağ kurmanın vakti geldi. Bu bir iyileşme oyunudur. Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün…” ve bu güzel cümleler kalbime dokunmuştu.

Judith Malika Liberman’ın Masal Terapi kitabı 54 masaldan ve 285 sayfadan oluşuyor. İçinizi ısıtan masallardan sonra mesaj, seyir defteri, alıştırma ve alıntı bölümleri var.

Masal Terapi kitabını Judith Malika Liberman’ın dediği gibi yol gösterici olarak gördüm. İşaret beklediğim zamanlar kitabı ellerimin arasında alıp gözlerimi kapadım ve rastgele bir sayfa açtım. Masallar öyle başka diyarlara alıp götürdü ki elim yüreğimde okurken aslında yaşamaya başladım. Kararsız kaldığım dönemlere ise öyle işaretler karşıma çıktı ki şaşırdım. Küçük bir oda, vitrinin ortasındaki televizyonun hemen sağında güzel saksılı bir çiçek ve hemen sol çaprazında divanın üstünde… Bazen böyle geçmişe gittiğim bile oldu.

Judith Malika Liberman çok iyi bir masal anlatıcısı…O muhteşem masal gecelerinin birinde buluşmak dileğiyle…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR