Uluslararası Man Booker Ödüllü Vejetaryen’in yazarı Han Kang’ın yeni romanı “Çocuk Geliyor” April Yayıncılık tarafından Türkçede yayımlandı.

2016 yılında “Vejateryen” ile Uluslararası Man Booker Ödülü’nün kazanan Koreli yazar Han Kang’ın merakla beklenen yeni romanı “Çocuk Geliyor” raflardaki yerini aldı. Türközü Korece aslından çevirdi, Murat Yılmaz illüstrasyonuyla kapağına hayat verdi. Roman, Kore’nin unutulmaz dokuz gününü; kimilerinin Gwangju Olayları, kimilerinin ise 18.5 olarak bildiği meşum günleri konu alıyor.

EVRENSEL BİR HİKAYE

“Çocuk Geliyor”un konusu özetle şöyle;

Bak Coınğ Hi’ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti.
Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı.
Ordu iktidara el koydu.
Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler.
Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı.
Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.

Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR