Kültürel-Kodlarımız-Film-Seçimlerimizi-Ne-Kadar-Etkiliyor

Görkem Önal
Geçtiğimiz hafta 14 Kasım 2015’te Türkiye Sineması 101. yaşına girdi. Türkiye’de sinema sektörü her zaman sürprizlerle dolu olmuştur. Dünyanın bir çok yerinde toplumsal olayların yansıması, ülke sinemalarına etki ederken, Türkiye’de sinema geç refleks veren bir yapıda kalmaya devam etmiştir.

Yani bu ne demektir? Amerika, 11 Eylül saldırılarından sonra, olayla alakalı bir çok film yaparken, bizde toplumsal önemi olan bir çok olay, sinemayı bırakın, TV dizilerine bile konu olamadan yok olup gitmiş ya da izleyici ile çok geç buluşmuştur.

Peki bu neden böyle? İzleyici, yapımcı, yönetmen arasındaki ilişkiden kaynaklanan bir çok sebep sayılabilir ama en temelinde, izleyici psikolojisinin sinema ve televizyonu, gündelik sorunlardan bir kaçış aracı olarak görmesi olarak görülebilir. Tek sorun tabi ki de bu değildir, fakat ilk göze çarpanı kanaatimce budur.

Sinema salonlarına gittiğinizde en az 1 tane Türk filmi görürsünüz ve bu Türkiye sineması için çok önemlidir. Yapımların kalitesi tartışılsa da, varlığının getirdiği değer tartışılamaz. “Ne zaman sinemaya gitsem, saçma sapan kalitesiz komediler ya da ağlak dramlar görüyorum.” diyen izleyici haksız sayılmaz. Fakat Türkiye sineması izleyicisinin tercih profili incelendiğinde bu tarz filmlerin tercih edildiği görüldüğünden yapımcılar da haksız sayılmaz. (Recep İvedik 4 – 7 Milyonun üzerinde izleyici sayısıyla sinemamızın en çok izlenilen filmi.)

Komedi ve dram ekseninde gelişen sinemamızın en önemli nedenlerinden birisi, kültürel kodlarımızı diğer ülke sinemalarında bulamıyor olmamızda arayabiliriz. Yani bizi ağlatan ve güldüren şeyler dünyadan çok farklı. Bu yüzden kültürel kodlarımızı bulduğumuz filmleri daha çok tercih ediyoruz. Türkiye’de sinema sektörü sürprizlerle dolu fakat bu sürprizler komedi ve dram skalasından sıyrıldığında iyi bir ülke sinemasından bahsetmek mümkün olacak. O zamana kadar ülke sinemamızı desteklemek için, yorumlarını beğendiğimiz yerli bir filme gitmek ve ayrıca değişik bir tad versin diye de eleştirmenlerce beğenilen bir yerli filmi denemek sinemamıza yapacağımız en güzel katkı olacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR