erdalkapak

Erdal Özdemir

Kötüyüz biz… Evet Mars’ta su bulanlar da dünyalı, çocukları bile öldürecek kadar büyük bir dava uğruna savaşanlar da, bulunan su bir yana çocuklara ölü yıkamasını öğretmek isteyenler de dünyalı çünkü ölüm bizde gelenektir, davulun sesi uzaktan hep hoş gelir.

Gazeteleri okuyorum her sabah, ölüm yarıştıran satırlar içinde her satırdan kan damlıyor, her acıdan bir feryat duyuluyor. Eminim ki vardır bir açıklaması, bir çocuğu bir genci öldürmenin vardır bir ahlakı.

Hakkını helal eden ve etmeyenin sınıflara ayrıldığı ama sınıf kavgasının olmadığı bir ülke yaratmış olduk. Uzaktan gözyaşı dökerek ama ölümü isteyerek; benden olmayanın ölmesini istediğimiz bunu yalvardığımız bir din yarattık kendimize.

Sonra düşündük. Neden komşularımız var? Neden bir cihan devleti değiliz? En iyisi bir savaş çıkarmak dedik. Sınır dışı savaş işine girdik biz ülkece.

Siz şu an oturduğunuz mahalleden sırt çantanızla yan mahalleye gitmek ne demek bilir misiniz? Sokakta sırt çantanızla yaşamak ne demek bilir misiniz? Evet onlara çadır kentler kurduk tellerle çevrili, yağmur geçiren, tıpkı depremzedelere davrandığımız gibi onları da sevemedik biz. Ülkece sevemiyoruz. Sokakta bizim olsa gözyaşına kıyamayacağımız çocukları, sokaklara esir ettik biz ülkece.

Geç kaldık efendiler, geç kaldık hanımefendiler, ayakları üşüyen ıslanan çocuklar sokaklarda otururken, kanlı ay tutulmasının ruhsal gerginliğini önemsedik. Bilmediği dil yüzünden azar yiyen çocuklara bağırırken, savaşın sorumlularına hak verdik biz. Biz kötüyüz.

Biz sadece insanları değil, hayvanları da sevemedik. 5 dakika erken gitmek için miydi çarptığımız, ezip geçtiğimiz hayvanları sokaklarda bırakmak? En çokta havlamasına kızdık çünkü haklıydık, oruç başımıza vurmuştu silahımızı alıp döndük. Vurduk, sustu evet insanlık sustu. Çünkü o bir köpekti. Korkumuz adaletti. Ülkece adaleti bulamadık biz, bulsak korkumuz olacaktı zaten .

Korku başkent olmuştu insanlığımıza, insanlığımız ağzımızda sakız. Bu dünya için kin ürettik kan ürettik. Ama hep tükettik en çokta insanlığımızı tükettik.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR