Bugün okurları ve yayın dünyası gündemine düşen yeni bir gelişme yaşandı. Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeye göre kitaptan alınan yüzde 8’lik KDV oranı sıfırlandı. 

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Önce yeni yasadaki ifade tam olarak neye tekabül ediyor bakalım; “Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan bu değişikliğe göre, 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yayıncılar stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların; dağıtımcılara ve kitapçılara yapılan toptan satışlarında veya e-ticaret ya da doğrudan yayınevinden KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere perakende satışlarında KDV uygulamayacaklardır.

Okurla heyecanlandıran gelişme ilk bakışta bütün kitaplardan alınan KDV oranının sıfırlanmış olduğu anlamına geliyor olabilir fakat durum hiç de öyle değil. Yeni düzenleme sadece yayıncıları kapsıyor. Dağıtımcı ve kitapçılar bu kapsama girmiyor. Yani eğer okur kitabı gidip doğrudan yayınevinden alacaksa KDV ücreti ödemeyecek. Fakat aynı kitap herhangi bir kitapçıdan satın alırsa ödeyeceği fiyata yüzde 8 KDV uygulanacak.

İNTERNET SİTELERİ NE OLACAK?

Mevcut durumda okurun yararına olan tek seçenek kitabı doğrudan yayınevinden almak gibi duruyor. Çünkü mevcut tutar üzerinden KDV fiyatı çekilince kitap fiyatları da düşmüş olacak. Şu aşamada yasal düzenlemede bir boşluk mevcut. Twitter üzerinden açıklama yapan yayıncılar KDV uygulamasının dağıtımcı ve kitapçılar için de geçerli olmasını istiyor. Pek haksız sayılmazlar çünkü yayınevinden yüzde 0 KDV ile kitap alan kitapçılar üzerine yüzde 8’lik KDV oranını ekleyerek okura satacak. Bu tabloya göre yayıncı ve kitapçılar arasında bir restleşme söz konusu olabilir. Bir de internet üzerinden kitap satışı yapan web siteleri ve platformlar var. Onlar için nasıl bir yaptırım söz konusu olduğu henüz belirsizliğini koruyor… Son karar elbette okurun. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR