Drama-ve-Tiyatro

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen bir grup akademisyen “Timsah” oyunu ile ihraçları protesto edecek.

Duvar’da yer alan habere göre; İstanbul Tabip Odası, barış talebinde ısrar ettikleri için akademiden ve kamudan ihraç edilenlerle dayanışmak ve bu sorunu görünür kılmak üzere oyuncuların büyük çoğunluğunu ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu bir okuma tiyatrosu sahneliyor.

İlk gösterim ücretsiz olarak Cumartesi günü saat 20.00’de Şişli Kent Cemil Candaş Kültür Merkezin’de gerçekleştirilecek.

ORHAN ALKAYA YÖNETİYOR

Dostoyevski’nin “Timsah” isimli eserini, 1960 darbesinden sonra üniversitelerden ihraç edilen ve “147”likler olarak anılan akademisyenlere destek olmak için çeviren Haldun Taner’in eserini usta yönetmen Orhan Alkaya yönetiyor.

İki aydır İstanbul Tabip Odası bünyesinde çalışmalarını sürdüren oyun, Haldun Taner’in eserine Selçuk Erez’in katkı koyduğu hali. Oyunun sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer, müziğini Uskan Çelebi, efektleri Sercan Gidişoğlu hazırlıyor. Güncele uyarlama ise Ali Çerkezoğlu’na ait.

İhraç edilmiş ya da soruşturması tamamlanmamış barış imzacısı akademisyenlerin oynadığı-seslendirdiği oyun bugüne uyarlanmış haliyle bir tiyatro gösterisinin ötesinde. İstanbul Tabip Odası, oyunu, üniversitelerinden, hastanelerinden, okullarından, tiyatrolarından, belediyelerinden uzaklaştırılan binlerce savaş karşıtı, demokrasi savunucusu insanın yanıtı, olarak tanımlıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR