Yönetmen Burak Çevik’in ‘Aidiyet’ filmi ve Serhat Karaaslan’ın ‘Görülmüştür’ filmi, Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali’nin ulusal yarışmasından jüri kararıyla çıkarıldı. Aidiyet filminin dün yapılması gereken gösterimi de yapılmadı. Kayseri Film Festivali Yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise “Aidiyet filmi jüri izleme linki gönderilmediği için jüriler tarafından izlenememiştir” ifadelerine yer verildi.
Burak Çevik’in Aidiyet ve Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür filmleri 7. Kayseri Film Festivali’nin ulusal yarışmasından jüri kararıyla çıkarıldı.Çevik ve Karaaslan gelişmeleri yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu. İki yönetmen de yaptıkları açıklamada, kararın gerekçesi olarak, festival jürisine izlemek için web linki verilmemesi olduğunu aktardı. Ayrıca iki yönetmen de açıklamalarında, “Festivalde film sinemada izlenir” vurgusu yaptı.

Yapılan açıklamada “Sebep, festival yönetiminin ‘Aidiyet’i jüriye sinema salonunda değil, web linkinden ve açıklanmayan koşullarda izletme talebini kabul etmemiş olmamızdır. Bir emek ve sermaye ürünü olan filmlerimizin Türkiye’de ki festivallerde, yalnızca perdede deneyimlenmesi isteğimizin, yaptığımız filmlere gösterilmesi gereken asgari bir saygı olduğunu düşünüyorum. Kayseri’de filmi bekleyen, filme bilet almış tüm sinemaseverlere de yaşadıkları hayal kırıklığı için bizzat özür dilerim. Daha farklı bir zamanda, daha güzel şartlarda buluşacağız” ifadelerini kullanıldı.

FESTİVAL YÖNETİMİ: LİNK GÖNDERMEDİLER

Festival yönetimi ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

7. Kayseri Film Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Yarışma Başvuru Yönetmeliği’nin “Yapımlar izleyiciye ve seçici kurula festival yürütme kurulunun uygun göreceği salonlarda ve yaptığı izlenceye göre sunulur. Festival süresince yapılan gösterimler için (televizyon hariç) filmlerin yapımcılarından ayrıca izin alınmaz.” maddesine dayanılarak festival kararıyla yapımlar, tüm jüri üyelerinin birlikte hazır bulunduğu ve teknik imkanlarla donatılmış özel bir salonda gösterilmiştir.

Aidiyet filminin yasal sorumluları, filmlerinin festivalin belirlediği salonda jüri tarafından toplu halde harici disk ya da link gösterimi ile izlenmesine izin vermemiş ayrıca filmini ayrıcalıklı bir konuma getirme talebinde bulunarak diğer filmlerin yönetmenlerine haksızlık yaptığı düşünülmektedir. Bu nedenle Aidiyet filmi jüri izleme linki gönderilmediği için jüriler tarafından izlenememiştir. Yarışma katılım koşullarının “L” bendinde de yer alan “Yarışmaya başvurmuş eser sahipleri, festivalin başlangıç tarihinden 15 gün önce yazılı bir belge ile festival yürütme kuruluna başvurmak koşuluyla filmlerini yarışmadan çekebilirler” maddesine uymayarak ve yaptıkları açıklamalarla festivali itibarsızlaştırma girişiminde bulunmuşlardır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”

  • TELEVİZYON

Netflix’in Osmanlı dizisi Rise of Empires Ottoman’ın fragmanı yayınlandı