Özlem ERTAN

Işın Beril Tetik, Türkiyeli korku edebiyatı okurlarının yakından tanıdığı, bildiği isimlerden.  Anadolu Korku Öyküleri serisinin üç kitabında da yaşadığımız toprakların kültüründen, geleneğinden beslenerek kaleme aldığı korku hikâyeleriyle yer aldı.

Korku edebiyatının genç kalemlerinden Galip Dursun ve Demokan Atasoy ile birlikte 2014 yılından beri Gerisi Hikâye adlı çevrimiçi radyo programını hazırlıyor ve sunuyor. Arşivine internet üzerinden de ulaşılabilen bu podcast programı korku edebiyatı ve kültürü hakkında geniş bir bilgi havuzu.

Çeşitli dergilerde, internet sitelerinde ve geçen yıl çıkan Aşkın Karanlık Yüzü’nün de dahil olduğu derleme kitaplarda öyküleri yayımlanan Işın Beril Tetik’in tek başına çıkardığı ilk öykü kitabı Kara Kara Kapkara, kısa süre önce İthaki Yayınları tarafından basıldı.

Kara Kara Kapkara, adından da anlaşılacağı gibi karanlığın dipsiz noktalarında geçen hikâyelerden teşekkül ediyor. Kitaptaki sekiz öykünün tamamı okunmaya değer ve edebiyat meraklılarının ilgisini cezbedecek türde.

YOLCULUKLAR VE YARATIKLAR

İlk öykü Yolcu Yolunda Gerek, tuhaf, sıra dışı yolcularla dolu bir otobüste geçiyor ve sırlarını son satırına kadar saklamayı başarıyor. Kızıl Rüya insana tekinsizlik hissi vermenin yanı sıra günümüzün en can yakıcı sorunlarından kadına şiddete de değiniyor. Yatırım hem ürkütücü hem de komik bir öykü. Şeffaf ise ölümsüzlüğün sularında yüzen tuhaf bir yaratığın kadim öyküsü. Kitapta peş peşe gelen Hasat ile Kara Kara Kapkara, Işın Beril Tetik’in kaleminden okumaya alışık olduğumuz Anadolu korku öyküsü formatında hikâyeler. İkisi de köyde geçiyor ve okuru Anadolu kırsalının kadim korkular ve ürkütücü yaratıklarla dolu dünyasına çekiyor. Yazarlığının yanı sıra çok da iyi bir araştırmacı olan Işın Beril Tetik, Hasat öyküsünde okurlarını eski Türk mitolojisinde adı geçen İtbarak adlı yaratıkla tanıştırıyor.

Benim bu kitapta en sevdiğim öykü Kara Kara Kapkara oldu. Şehirde güzel bir hayatı olan Kenan’ın annesinin gönlünü hoş tutmak için kısa süreliğine gittiği memleketinde, Anadolu’nun derinlerindeki o tuhaf köyde yaşadıkları ve bunların işleniş biçimi gerçekten çok etkileyici. Boşluk ölümle yaşam arasında salınan bir kızın sürprizli öyküsü. Genç Dünya ise çocuklarını yarış atına çeviren anne-babalara dair bir korku öyküsü. Gün geliyor başarı uğruna çocuklukları ellerinden alınanlar, ebeveynlerinden intikam alıyor.

ANADOLU KORKU ÖYKÜLERİ

Işın Beril Tetik iyi bir yazar. Öyküleri çok katmanlı okumalara açık ve akıcı. Kullandığı korku unsurları ve işlediği konular hayal gücünün ne kadar zengin ve kaleminin özgün olduğunun kanıtı. Onun akıcı, sürprizlerle dolu ve karanlık hikâyelerini okuduğunuzda Türkiye’de özgün bir korku edebiyatı olduğunu anlıyorsunuz. Hazır yeri gelmişken önümüzdeki hafta yayımlanacak Anadolu Korku Öyküleri 3/Yılgayak’ı da okunacaklar listenize dahil etmenizi öneririm. Zira Bilgi Yayınları’ndan çıkacak bu derleme kitap da Türkiye’de özgün bir korku edebiyatından rahatlıkla bahsedilebileceğinin kanıtı. Kitapta Işın Beril Tetik’in yanı sıra Galip Dursun, Demokan Atasoy, Mehmet Berk Yaltırık, Murat Başekim, Murat Baykan, Funda Özlem Şeran, Orkide Ünsür, Ali Yeniay ve Uğur Batı’nın öyküleri de yer alıyor.

Anadolu’nun binlerce yıllık kültüründen beslenen korku öyküleri karanlık sularda gizemli yolculuklara çıkmak isteyenleri bekliyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR