Franz Kafka’nın yakması için yakın dostu Max Brod’a emanet ettiği fakat Brod’un yakmaktan vazgeçtiği el yazmaları İsrail’de biraraya getirildi. 

İsrail Ulusal Kütüphanesi, ünlü yazar Franz Kafka’nın arkadaşına yakması için verdiği ve bugüne dek kalan el yazması kağıtlarını yıllarca süren uluslararası araştırmaların ve yasal anlaşmazlıkların ardından kamuoyuna açıkladı. BBC’nin haberine göre; kağıtlar, Kafka’nın 1920’lerde ölümünden sonra yazılarını yakması için emanet ettiği arkadaşı Max Brod tarafından 1968 yılında koleksiyondan ayrılarak İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bırakıldı. Brod 1968’de öldükten sonra ortadan kaybolan kağıtlar araştırmacıları Almanya’ya, İsviçre’ye ve İsrail’deki banka kasalarına götürdü.

KAFKAESK BİR HİKAYE DE VAR

Kağıtlar, Kafka’nın 1920’lerde ölümünden sonra yazılarını yakması için emanet ettiği arkadaşı Max Brod tarafından 1968 yılında koleksiyondan ayrılarak İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bırakıldı. Brod 1968’de öldükten sonra ortadan kaybolan kağıtlar araştırmacıları Almanya’ya, İsviçre’ye ve İsrail’deki banka kasalarına götürdü.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Gülten Kaya, “Ahmet Kaya filmi vahşi sömürüden ibaret ticari bir faaliyet”