Başrolünü Joaquin Phoenix’in üstlendiği Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in, zihninin psikolojik olarak yavaş yavaş tekinsiz sulara yelken açmasıyla bir “Joker” karakterine dönüşümünü konu ediniyor.

sanatindibi.com

Yönetmen Todd Phillips’in senaryosunu Scott Silver ile birlikte kaleme aldığı Joker vizyona girdi. Geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nde en iyi film seçilen film büyük ödül Altın Aslan’ın sahibi olmuş ve adından sinema dünyasının gündemine oturmuştu.

Türkiye’deki sinemaseverlerin merakla beklediği film, önce 18. Filmekimi’nde izleyici buluştu. Joker, 3 Ekim Perşembe akşamı Türkiye prömiyerini yaptıktan bir gün sonra 4 Ekim’de vizyona girdi. Film kalabalıklar içinde bile her an yalnız olan ve bağ kurma arayışında olan bir adamın; çevresindeki herkesle gitgide nasıl uyumsuz hale geldiğini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

GİŞEDE REKORLA BAŞLADI

Başrolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı Joker, perşembe gecesi gişede açılış rekorunu kırdı. Tartışmaların odağındaki Joker, gösterime girdiği ilk gece Kuzey Amerika’da 13,3 milyon dolarlık gişe geliri elde ederek, geçen senenin rekortmeni Venom: Zehirli Öfke’yi (Venom) geride bıraktı. Filmin yapımcısı şirketler Warner Bros. ve DC Films, Joker’in ilk hafta sonunda 75-80 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşacağını öngörüyor.
Türkiye’de de vizyona giren Joker anti kahramana duyulan büyük sempatiyle de uzun süre tartışılacak gibi…

JOKER: SON GÜNLERİN EN TARTIŞMALI FİLMİ

Yılın en merak edilen filmi Joker’de Batman’ın azılı düşmanı Joker’in yaşamına bakış atılıyor. Tartışmanın üç boyutu var. Bir tanesi özellikle ABD’de yarattığı endişeye ilişkin… İkincisi filmin performansı. Tartışmaların odaklandığı bir diğer nokta ise bir anti kahramanlara yönelen ilgi…

ABD’DE ENDİŞE YARATTI

Joker’in vizyona girmesi ABD’de endişe yaratmış durumda.  Hatta, Amerikan basını askeri birimlerin Joker’in vizyona girmesiyle birlikte silahlı saldırıların düzenlenebileceği yönünde çok sayıda istihbarat almaya başladığını yazdı.

2012 yılında “Batman: Kara Şövalye Yükseliyor” filminin gösterime girdiği gün Colorado’da düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi de yaralanmıştı. Silahlı bir kişi, film beyazperdede oynarken ayağa kalkıp ateş açmıştı. BBC Türkçe’nin haberine göre 7 yıl önceki saldırının yaşandığı sinema salonu Aurora, silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının isteği üzerine Joker filmini gösterime sokmuyor.

Aurora katliamında 24 yaşındaki kızını kaybeden Sandy Philips, Joker filminin kendisine James Holmes’u hatırlattığını söyledi. James Holmes, saldırıyı düzenleyen ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan kişiydi.

MASKE, BOYA YASAK

ABD’de pek çok sinema salonu benzeri şiddet olayları yaşanabileceğine dair endişeler nedeniyle Joker’in gösterimlerine maske, kostüm ve oyuncak silahla gelinmesini yasakladı.

ELEŞTİRMENLER JOKER İÇİN NE DİYOR?

Peki, Joker film olarak nasıl? Çok sayıda eleştirmen Joker’le ilgili övgü dolu sözler söylese de, filmi ağır eleştiri yönelten isimler de var. Guardian gazetesi Joker filmi için “mükemmel bir şekilde cesur” ifadesini kullandı. Başroldeki Joaquin Phoenix’in performansını ‘büyüleyici’ olarak yorumlayan çok sayıda eleştirmen mevcut. BBC’ye göre ise filme yönelik ‘agresif ve muhtemelen sorumsuz bir manyaklıkla’ eleştirisi de var.

Peki, Türkiye’deki yorumlar nasıl?

BENİ RAHATSIZ EDEN TEK ŞEY…

Atilla Dorsay (T24): Atilla Dorsay, “Joaquin Phoenix’in Oscar’a aday olmakla kalmayıp ödülü götüreceği kesin gibi gözüküyor” diyor.  Phonix’in başarılı meslek yaşamında zirveye çıktığını belirten Dorsay, “Film hemen tümüyle onun üzerinde kurulu denebilir. Kim bilir ne çabalarla zayıflatılmış bedenini bir yay gibi kullanıyor; yüzüne sanki farklı maskeler yerleştirebiliyor. Ve eksiksiz bir kompozisyonla, karşımıza Batman’ların unutulmaz kahramanının başlangıç dönemini getiriyor. Filmde beni rahatsız eden tek şey cinayetlerden biri oldu” görüşünde.

‘KARAKTERLE KURULAN MESAFE TUTARSIZ’

Şenay Aydemir (Duvar): Aydemir, Duvar’daki yazısında Joaquin Phoneix’in, Arthur’un Joker’e dönüşümündeki olağanüstü performansına da vurgu yaptığı  yazısında, anti kahraman konusunu işliyor, filmin tehlikeli sularda yüzdüğünü belirtiyor. Aydemir’in eleştirisinin bir bölümü şöyle:

Asıl sıkıntı ise yönetmenin seyirci ile karakter arasındaki mesafeyi çoğu zaman korumakta zorlanması. Arthur’un finale doğru giderek vahşileştiği anlarda bile bu mesafe açılmıyor. Dolayısıyla onun bu dönüşümünü anlamamız (ve belki hak vermemiz) isteniyor sanki. ‘Kötü’ karakterle empati sinemanın tehlikeli sularından birisi. Özellikle karakter odaklı sinemaya geçişten sonra onlarca kötü karakter gördük. Onların iç dünyalarına giren, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan filmler. Kendi adıma bunda bir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak, bu kötücüllüğün toplumsal, kültürel, ekonomik köklerini ustaca gösteren, karakterini de bunun içine yerleştiren filmleri her zaman daha başarılı bulmuşumdur. Burada böylesi bir yerleştirmenin varlığından söz etmek mümkün değil. Bu bakımdan filmin karakterle kurduğu mesafedeki tutarsızlığın ciddi bir sorun olduğunu düşünenlerdenim. 

JOAQUIN PHONEIX’IN PERFORMANSI…

Uğur Vardan (Hürriyet): Uğur Vardan, Hürriyet’teki yazısının bir bölümünde şu yorumu yapıyor: Joker’ seyir zevki yüksek bir film. Işıltılı, ilgi çekici, parlak ama öte yandan düşünsel anlamda taşıyamayacağı yüklerin altında geziniyor. Todd Phillips, kim bilir ‘Hangover’ serisinin kendisine yüklediği ‘yakın eş-dost komedilerinin yönetmeni’ sıfatından sıkılıp ‘büyümek’ istemiş. Lakin filmi göndermede bulunduğu eski klasiklerin içerik anlamındaki dolululuğundan ne yazık ki uzak. Velhasıl tam anlamıyla büyüdüğünü söyleyemeyiz; en azından ben o kanıdayım. Son olarak  sevdiğim sinema yazarlarından Ryan Gilbey’nin (New Statesman’da yazıyor) yorumunu aktarayım: “Joaquin Phoenix’in performansı, filmi olduğundan daha iyi gösteriyor.”

OSCAR ALABİLİR

Dr. Emin Yeğinboy (Milliyet): Gotham, o yılların New York’unu hatırlatıyor. Sosyal eşitsizlik, almış başını gidiyor. Haksızlığın kol gezdiği, zenginin daha zengin olduğu bir dünyada, kıyıya itilmiş bir karakterin eline silah alarak terör estirmesi, günümüz koşullarının bir yansıması. ABD, filmin sosyal yansımalarından ürkmüş durumda; + 18 olarak vizyona giriyor, palyaço maskeleri de yasaklandı. Joker, her yönüyle süper kötü adam efsanesine yeni ve başarılı bir halka ekliyor. Daha şimdiden Oscar adaylığı için ilk isim olarak gösterilen Joaquin Phoenix, aynı karakterle Oscar kazanan ikinci oyuncu olabilir.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR