Sinema dünyasının son zamanlardan en çok konuştuğu film Joker” Türkiye’de vizyona girdi. Geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nde en iyi film seçilerek “Altın Aslan” ödülünü kazanan ve bir ilke imza atan Joker bugünden itibaren vizyonda. Peki Joker filminin konusu nedir? Oyuncuları kimler?

Todd Phillips’in ortak yazarı, yapımcısı ve yönetmeni olduğu “Joker”de, yapımcılar, DC evreninin bu ünlü kötü adamının özgün vizyonunu, karakterin daha geleneksel mitolojisinin başlangıç hikayesiyle aşılayarak ama belirgin bir şekilde kendine özgü bir şekilde sunuyorlar. Phillips’in parçalanmış Gotham şehrinde yolunu bulmaya çabalayan bir adam şeklindeki—Arthur Fleck yorumunu Joaquin Phoenix akıllarda yer edecek şekilde portreliyor..

Joker filminin konusu nedir?

Kalabalık içinde bile her an yalnız Arthur Fleck bağ kurma arayışındadır. Yine de, Gotham şehrinin isli sokaklarında yürürken; toplu taşıtlarına binerken, Arthur yüzünde iki maskeyle dolaşır. Bunlardan birincisi yüzüne çizdiği palyaço suratı, diğeri ise asla silip çıkaramayacağı bir maskedir: Bu, çevresindeki dünyanın bir parçası gibi hissetmek için ortaya koyduğu boş çabayı yansıtan bir maskedir; çok yanlış anlaşılmış bir adamı gizleme çabasıdır.

Babasız büyüyen Arthur’ın annesi kırılgan bir kadındır ve belki de Arthur’ın en iyi arkadaşıdır. Annesi onu “Mutlu/Happy” takma adıyla çağırır; bu lakap Arthur’ın yüzüne içindeki yürek acısını gizleyen bir gülümseme yayar. Fakat, sokakta ergenlerin zorbalığına, metroda takım elbiselilerin sataşmalarına ya da işteki diğer palyaçoların şakalarına maruz kaldığında, topluma aykırı bu adam çevresindeki herkesle gitgide daha da uyumsuz hâle gelir.

Joker filminin oyuncuları kimler?

Todd Phillips’in yönettiği Joker’de başrol Joaquin Phoenix’in… Joker performansıyla büyük beğeni toplayan ve şimdiden Oscar’da en iyi erkek oyuncu ödülü almasına kesin gözüyle bakılan Phoenix’in performansı filmi izleyenleri hayran bırakıyor.Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Glenn Fleshler, Bill Camp, Shea Whigham, Marc Maron, Douglas Hodge, Josh Pais, Leigh Gill filmde rol alan diğer oyuncular arasında…

Eleştirmenler ne dedi?

Peki sinema eleştirmenleri Joker hakkında ne dedi? Habertürk’ten Mehmet Açar, dünkü yazısında “Joker alıştığımız tarzda bir süperkahraman hikayesi değil. Aksiyon sinemasıyla da pek ilgisi yok. Karakter ağırlıklı bir dram” ifadelerine yer verdi.

Uğur Vardan ise bugün Hürriyet’te yayımlanan yazısında filmi “Batman’in ezeli rakibinin köklerinde dolaşıyor” sözleriyle özetledi. Vardan yazısında şunları kaydetti: “Toparlarsak ‘Joker’ seyir zevki yüksek bir film. Işıltılı, ilgi çekici, parlak ama öte yandan düşünsel anlamda taşıyamayacağı yüklerin altında geziniyor. Todd Phillips, kim bilir ‘Hangover’ serisinin kendisine yüklediği ‘yakın eş-dost komedilerinin yönetmeni’ sıfatından sıkılıp ‘büyümek’ istemiş. Lakin filmi göndermede bulunduğu eski klasiklerin içerik anlamındaki dolululuğundan ne yazık ki uzak. ”

Sungu Çapan ise Cumhuriyet’teki yazısında ” Joaquin Phoenix’in muhteşem yorumuyla unutulmaz kıldığı, günümüz dünyasına ilişkin anarşizm güzellemesiyle de karışık, bu Altın Aslan’la taçlandırılmış, keskin eleştirel-yergi, sinemaseverlerce kesinlikle kaçırılmayacak bir film!” ifadelerini kullandı.

sanatindibi.com

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmler’inin 3 günlük gişe rakamları belli oldu