Yirmi yılı aşan müzik kariyerine birbirinden başarılı albümler, onlarca şarkı, binlerce konser sığdıran Jehan Barbur, Türkiye alternatif müzik piyasasının başarılı besteci ve solistlerinden biri olmasının yanı sıra 2013 yılında yayımladığı ilk kitabı “Çatıdaki Çimenler”den beri her kitabıyla da okurunu “mest etmeye” devam ediyor. Barbur’un okurla buluşan beşinci kitabı “Uyumsuza Notlar”, Türk edebiyatının büyük isimlerinden Tomris Uyar’ı merkezine alıyor.

Özlem Karahan / [email protected]

 “Bir Tomris Uyar Kitabı” alt başlığı ile okur karşısına çıkan “Uyumsuza Notlar”da Barbur, bugün dahi eserleri ve ardında bıraktığı güçlü edebi mirasın yerine daha çok İkinci Yeni şairleri ile arasındaki ilişkiler ile tanınan ve tanımlanan; kimileri için “şiir yazdıran kadın” ama onu bizzat tanımış olanlar içinse “düşündüren kadın” olarak gösterilmiş Uyar’ın özüne doğru bir arayışa okurunu ortak ediyor.

Asıl soyadı Gedik olan Tomris Uyar’ın Turgut Uyar ile yaptığı evlilikle aldığı “Uyar” soyadını kullanarak yayımladığı “Göndökümleri” adlı günlüklerini “Bir Uyumsuzun Notları” başlıklarıyla basmış olmasında manidar bir yan bulan Barbur, Tomris Uyar’a doğru bir yolculuğa çıktığı ve iki yılda tamamladığı bu deneme kitabını “Uyumsuza Notlar” olarak adlandırarak bu manidar ilişkiye bir ilmek de kendisi atıveriyor.

Barbur, kendisine birçok anlamda örnek aldığını sıklıkla dile getirdiği Tomris Uyar’ın izini sürerken onun hayatında yerini almış birçok kişiye de kitapta yer veriyor. Tomris ve Turgut Uyar çiftinin oğlu Hayri Turgut Uyar’ın yanı sıra “Yazma cesaretini Tomris Uyar’dan öğrendim,” diyen yazar ve editör Sırma Köksal, Uyar’ın yakın dostları Gülsen Fişek, gazeteci Sinan Fişek, gazeteci ve yazar Zeynep Avcı,  ressam ve fotoğrafçı Ali Arif Ersen, öğrencisi gazeteci ve yazar Zeynep Miraç’ın Barbur’a anlattıkları anılar ve Tomris Uyar’ın onların hayatındaki yeri ile kişiliği üzerine söyleşilerle zenginleşen kitapta ayrıca Barbur, Prof. Dr. Özgür Öztürk ile Tomris Uyar ile ilgili elindeki bilgiler üzerinden onun psikolojisi, ruh halini çözümleme çabası veriyor. Tüm bu söyleşiler ve ortaya dökülenler, Uyar’ın şimdiye dek kaleme dökülmemiş yanlarını, kendisini özgün biçimde ortaya çıkarma çalışmalarında özgün bir yere şimdiden yerleşiyor.

Öte yandan Barbur, bu söyleşilere ek olarak “İçdökümleri” başlığı altında topladığı metinler aracılığıyla kendini dile getiriyor. Bunu da büyük bir cesaretle yapıyor, ki uzun zamandır edebiyatımız böyle cesaret gösterilerine, böyle kendini kendi elleriyle deşeleyen bir kaleme denk gelmemişti. 

İlgili resim

Jehan Barbur kendini cesurca ortaya döküyor metinlerde. Gümüşlük’e taşınmasından yaklaşık iki sene sonra kalemi eline alarak bu kitap için yazmaya başlayan Barbur belli ki kendi içine sıkı bir dönüş yapmış, kendini öğrenme yolunda büyük mücadeleler vermiş ve muhtemelen hâlâ vermekte.

Şimdiye kadar hemen her seferinde aşkları ve ilişkileriyle konuşulan, hakkında yazılan kitaplar bile çoğunlukla bundan öteye gitmeyen Uyar ile ilgili, onun içsel hayatını, bir yazar, bir kadın ve toplamında bir insan olarak mücadelesini, yazarlığını, edebi bakışını ve çabasını anlatma yolunda atılmış büyük bir adım bu eser “Uyumsuza Notlar”.

Kitapta Barbur’un “İçdökümleri”nin  ve Uyar’ın yakınlarıyla yapılan söyleşilerin yanı sıra Tomris Uyar’a ait, oğlunun paylaştığı birçok arşivlik fotoğrafın da yerini aldığını eklemek gerek.

Jehan Barbur’un Doğan Kitap etiketiyle çıkan yeni kitabı “Uyumsuza Notlar – Bir Tomris Uyar Kitabı” okurunu bekliyor.

KÜNYE

Uyumsuza Notlar – Bir Tomris Uyar Kitabı
Jehan Barbur
Doğan Kitap
Deneme, 171 sayfa

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • EDEBİYAT

Osmanlı ve Avrupalı kadın yazarların dostluğu “Kanatlanmış Kadınlar”da

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”