sanatindibi.com

Kitap kurtlarının merakla beklediği Tüyap İstanbul Kitap Fuarı başladı.

Cumartesi günü kapılarını açan fuara ilgi, hava şartlarına rağmen yoğundu. İlk gün çok sayıda söyleşi, panel ve imza günü düzenlendi. İmza gününe damgasını ise şüphesiz şarkıcı “Sıla” vurdu. Bu da nereden çıktı demeyin, şarkıcı Sıla’nın şiir kitabı “Anlatsam Geçer Mi?” geçtiğimiz haftalarda Doğan Kitap etiketiyle okurla buluşmuştu. Yüzlerce kişi, saatlerce imza kuyruğunda bekledi.

İlk günde Nermin Yıldırım, Behiç Ak gibi isimler objektifimize takılan yazarlardı. Fuar esnasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Kırmızı Kedi Kitabevi standında gerçekleşen olayda, bir grup gazeteci-yazar Sabahattin Önkibar’a saldırdı. Önkibar,  İyi Parti lideri Meral Akşener’in hayatını anlatan “Asena” kitabını imzalarken bir grubun yumruklu saldırısına uğradı. Fuar güvenliği kısa sürede olaya müdahale etti ve gerginliğin büyümemesinde büyük rol oynadı. HDP’nin tutuklu eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ise hapiste kaleme aldığı kitabı “Seher” için ise gıyabında bir imza günü düzenlendi.

Ana temanın “İyi ki Varsın Edebiyat” olduğu fuara bu yıl 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Fuarın onur konuğu çocuk kitaplarının usta yazarı Ayla Kutlu.

Bu yıl, klasiklerin yanında güncel yazarlar da çok satanlar arasındaydı. Standlarını gezdiğimiz yayınevlerinde güncel roman, öykü, deneme kitaplarına ilgi büyüktü.

ARTİST programına ise ilgi diğer yıllara göre oldukça yüksekti. Fuarın ilk gününde, 8. salonda yer alan ARTİST hem sergilenen eserleri, hem performatif etkinlikleri açısından sanatseverler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Kitap salonları turlayan ziyaretçiler soluğu ARTİST’te aldı. Ütopya temasıyla hazırlanan sergi mutlaka görülmeye değer.

ARTİST’te bu yıl plastik sanatlara önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü Nur Koçak’a, Sanat Tarihçisi / Eleştirmen Onur Ödülü Ali Artun’a, Koleksiyoner Onur Ödülü Sayın Yunus Büyükkuşoğlu’na değer görülmüştü. Sanatçılara ödüllerii yarın fuarda düzenlenecek törenle takdim edilecek.

12 Kasım’a dek sürecek İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında, İstanbul Sanat Fuarı ise sabah 11.00’den itibaren ziyaret edilebilecek.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR