Bilim insanları, 1996 yılında İspanya’daki bir mağarada yapılan kazıda bulunan 7 bin 500 yıllık kafatasından yola çıkarak Neolitik dönemde yaşamış bir kadının yüzünün yeniden modellemesini yaptı. Araştırmacılar kafatası bulunan kadının Anadolu’dan gelmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Yeniden modellemesi yapılan kadına ait kafatasının bulunduğu mağaradan yola çıkılarak Calpeia ismi verildi. Yeniden modelleme altı aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkarıldı. Yüz modeli çıkarılan Calpeia’nın öldüğünde 30-40 yaş aralığında olduğu düşünülüyor.

CEBELİTARIK ÜZERİNDEN GELMİŞ

Kafatası üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, Calpeia’nın Cebelitarık bölgesine Anadolu’dan gelmiş olabileceğini ya da Cebelitarık bölgesinin yerlisi olduğunu düşünüyor.

Cebelitarık Ulusal Müzesi’nde görevli Clive Finlayson, “Kafatasından DNA elde edebildik. Bu sayede kadın hakkında birçok şeyi biliyoruz. Onun bir kadın olduğunu, siyah saçları ve koyu gözlere sahip olduğunu biliyoruz” dedi. (KAYNAK: Ntv, Fotoğraf: Clive Finlayson/ Twitter ve Gibraltar Chronicle)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR