İstanbul Modern Sinema, “fanatizm” temalı bir film programı hazırladı. Fanatik adlı program, farklı dönem ve türlerden filmleri 20- 30 Haziran tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor

İstanbul Modern Sinema’nın Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla hazırladığı program, medyanın davranış biçimlerini etkilediği ve hayranlık duyulan ile aradaki sınırların kalktığı günümüzde komedi ile trajedi arasında gidip gelen farklı hikâyelere odaklanıyor. Özdeşleşmekle “hastası” olmak arasındaki sınırları araştıran seçki, fanatizm olgusunun ne kadar katmanlı ve karmaşık olduğunu da gösteriyor.

Seçkideki filmler arasında Ken Loach’un alelade bir adamın tutkunu olduğu ünlü futbolcu ile ilişkisini sade ve sakin bir öyküyle anlatan Hayata Çalım At’ı (Looking for Eric, 2009) ve Rodney Ascher’in, Stanley Kubrick’in Cinnet (The Shining) filmindeki otelin oda numarasından adını alan belgeseli 237 Numaralı Oda’sı (Room 237, 2012) izleyiciyle buluşuyor.

Müslüm Baba fanatizmi

Programda gösterilecek diğer bir film ise Müslüm Babanın Evlatları. Film, 2013 yılında kaybettiğimiz ve kemik bir dinleyici kitlesine sahip olan arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in hayranlarını, bilindik tabirle Müslümcüleri konu alıyor.

Fanatik programında ayrıca İstanbul Modern’in 2014 yılında düzenlediği “Yüzyıllık Aşk” sergisinde yer alan Türkan Şoray, Filiz Akın ve Yılmaz Güney hayranları üzerine çekilmiş Seyirci Fanatiktir! başlıklı kısa filmler de yer alıyor.

Programın tamamı ise şöyle;

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR