bale

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), 2015-2016 sezonunda, geçen sezonlarda kapalı gişe oynayan eserlerin yanı sıra, klasikler ve dünya prömiyerlerinin de yer aldığı  bir repertuarla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İDOB, 2 Ekim Cuma günü saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olan Açılış Konseri’nde, ünlü Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın 9.Senfonisi’ni seslendirerek, daima ihtiyaç duyduğumuz barış, sevgi ve insanlığın kardeşliğini bir kez daha vurgulanmakta.

Geçtiğimiz sezonlarda izleyicinin yoğun ilgi gösterdiği La Cenerentola (Külkedisi), L’Elisir d’Amore (Aşk İksiri) ve La Sonnambula (Uyurgezer Kız) operaları; Slyvia ve  Afife baleleri, Seyahatname 2, Şehir-Orman, Akdeniz ve Ezel Bahar adlı modern dans eserleri, Atatürk Oratoryosu ve Yahya Kemal Beyatlı Oratoryosu bu sezonda sanatseverlerle buluşacak.

Sezonun prömiyeri, aynı zamanda bir dünya prömiyeri olan, Türk opera repertuarına  birçok değerli eser kazandırmış olan bestecimiz Selman Ada’nın Başka Dünya operası. Bir diğer yeni eser ise, dünya opera repertuvarına damgasını vurmuş, Alman edebiyatının en önemli isimlerinden Johann Wolfgang von Goethe’nin aynı isimli edebi eseri olan ve Charles Gounod’nun bestesi Faust operası. Pietro Mascagni’nin  Cavalleria Rusticana ve Johann Strauss II’ nin  Çingene Baron operası  da sanatseverlerin keyifle izleyeceği  yeni eserlerden.

İzleyicilerin özlemle beklediği Pyotr İlyiç Çaykovski’nin Fındıkkıran balesi ve Adolphe Adam’ın Le Corsaire (Korsan) balesi ilk defa üç perde olarak İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. İDOB, Dünya Dans Günü’nü ise, yitirdiğimiz Türk koreografları da anarak, eserlerinden oluşan bir repertuvarla kutluyor.

Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’ta yerleşik olarak çalışan Modern Dans Topluluğu İstanbul proje gurubu, 5.yılını kutlayacağı bu sezonda Fulya Sanat ve Süreyya Opera Sahnesi’nde temsiller vermeye devam ediyor. İlk defa 2011 yılında sergilenen ve bir sosyal sorumluluk projesi olan Şehir-Orman, bu sezon yine hem halka açık gösteriler,  hem de okul matineleri olarak sahneleniyor. Sezon boyu, yabancı koreografların yapıtlarından oluşan Akdeniz ve 2011’den beri İstanbul izleyicisi ile buluşmakta olan Seyahatname 2 adlı eserlerle beraber, geçen sezon sahnelenen  Ezel Bahar ile dinamik ve renkli bir program sunuluyor. Ayrıca sezon sonuna doğru İspanyol koreografların eserlerinden oluşan Ritm İspanyol adlı programın sergilenmesi planlanıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezon kapalı gişe oynayan Kuklacı ve Kitap Kurdu ile Can Haylazlara Karşı adlı çocuk müzikalleri bu sezon da devam ederken,  Dedektif Köpek Dodo adlı yepyeni bir çocuk müzikali daha küçük izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Leyla Gencer Konseri, Barok Müzik  Konseri, Fransız Besteciler Konseri, Sevgililer Günü Konseri ve Yeni Yıl Özel Programı gibi pek çok temalı konser de İDOB’un bu sezonki repertuarında yer alıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, yerleşik sahnelerinde yapacağı temsillerin yanı sıra, İstanbul içinde ve dışında gerçekleştireceği turnelerle de geniş kitlelere yoğun  bir sezon sunuyor.

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR