Kültür-sanat haberleri ve değerlendirmeleriyle tanınan gazeteci İsmail Afacan’ın ilk şiir kitabı Adımlar Sağanak, Kaos Çocuk Parkı Yayınevi’nden çıktı.

Afacan kitabında gecenin öykücüsü sokak lambalarını, savaş yorgunlarını ve işçi soluğuyla ısınan fabrikaları anlatıyor. Kendi sevda tarihini yazan âşıkların, iyi huylu olduğu için denize ulaşamayan akarsuların, yeniden keşfedilmesi gereken coğrafyaların, çok uluslu düşlerin şiirini yazıyor.

Bugüne dek aralarında İnsancıl, Hayâl, Ihlamur, Kenar gibi dergilerin de bulunduğu yayınlarda yer almış ve ödül almış şiirlerinin yanı sıra ilk kez Adımlar Sağanak’ta okurlarla buluşacak şiirlerin olduğu kitapta Afacan toplumcu şiir geleneğine temas ederek lirik, coşkulu bir anlatım yakalıyor.

“ey âşık,/ hatırına gelirse geçmiş/ sevda mezarlığındaki isimleri kazı/ en resmisinden bir not düş geleceğe/ başlamak bitirmenin yarısı” dizelerinin şairi Afacan kitabıyla ilgili, “Adımlar Sağanak’ta umut ile umutsuzluk arasındaki çatışmayı, coğrafyanın kaderselliğine itirazı ve güncel olanın içindeki tarihselliği şiirleştirdim” diyor.

Özenli dili, okurda her seferinde farklı çağrışımlar yapan anlam zenginliği ve gündelik hayatın tam ortasında kaybolmaya yüz tutan duyguların, anların ve zamanın şiirini tüm yoğunluğu ve gerçekliğiyle aktaran Afacan’ın kitabı yeni bir soluğun müjdecisi…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR