İş Sanat, 3 Kasım’da yeni sezonuna “merhaba” diyor.

2000 yılından bu yana dünyaca ünlü sanatçıların konser ve performanslarına ev sahipliği yapan, yenilikçi ve özgün projelerle şimdiye kadar yüz binlerce sanatseveri ağırlayan İş Sanat, kapılarını 3 Kasım’da açıyor. Mayıs 2018’e kadar sürecek 18. sezonda sanatseverleri, klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan festival tadında renkli bir program bekliyor. Programda bu yıl öne çıkanlar ise şöyle;

18. sezon, 3 Kasım’da, Eivind Gullberg Jensenyönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açılacak. Soprano Mari Eriksmoen ile birlikte İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki performanslarıyla hafızalarda yer eden genç sanatçılar Umut Sağlam (çello) ve Yiğit Karataş (keman) açılış konserinin solistleri olacak.

KLASİK MÜZİKTEN ESİNTİLER

* 20. yüzyılın ikinci yarısının en büyük kemancılarından biri olarak kabul edilen Grammy ödüllü sanatçı Pinchas Zukerman, Avrupa’nın en köklü oda topluluklarından biri olan Camerata Salzburg eşliğinde 7 Aralık, Perşembe akşamı İş Sanat sahnesine konuk olacak.

* Maestro John Rigby yönetimindeki Johann Strauss Orkestrası, İngiliz tenor Nicky Spence ve soprano Corinne Cowling eşliğinde 2018 yılbaşı özel programıyla dinleyicilere muhteşem bir Viyana gecesi yaşatacak. Romantik valsler ve eğlenceli polkaların seslendirileceği bu coşku dolu konseri kaçırmak istemeyenler 4 Ocak, Perşembe akşamını ajandalarına şimdiden not edebilirler.

* İş Sanat, 9 Ocak, Salı akşamı iki yıldız solisti Zürih Oda Orkestrası eşliğinde bir araya getirecek. Günümüzün en önemli akordeon sanatçılarından Richard Galliano ve iki Echo Klassik ödüllü Alman keman sanatçısı Arabella Steinbacher kulaklarınızın pasını silecek bir konsere imza atacak.

* Kuşağının dikkat çeken piyanistlerinden Lars Vogt, 2015 yılında müzik direktörlüğü görevini üstlendiği ve The Guardian’ın ’Britanya’nın en iyi oda orkestrası’ dediği Royal Northern Symphony ile 27 Nisan, Cuma akşamı ilk kez İş Sanat sahnesinde olacak.

* Piyano repertuvarına getirdiği olağanüstü yorumların yanı sıra doğaçlama yeteneğiyle de adından söz ettiren, iki Echo Klassik ödüllü Gabriela Montero, Birleşik Krallık’ın önde gelen yaylı orkestralarından Scottish Ensemble eşliğinde 15 Mayıs, Salı akşamı sahne alacak.

CAZ SEVERLERİ BULUŞTURACAK KONSER

* Diskografisine sığdırdığı 10 albüm ile platin satış rakamlarına ulaşan, Grammy ödüllü İsveçli besteci ve şarkıcı Lisa Ekdahl23 Kasım, Perşembe akşamı İstanbullu hayranları ile buluşacak.

* Büyüleyici sesiyle yeni dönem caz vokallerinin arasından sıyrılan Hailey Tuck15 Şubat, Perşembe akşamı ilk kez İstanbullu hayranları ile buluşacak. Konserde sanatçıya caz müzik dünyasının güçlü isimleri Eric Harland (davul), Joe Sanders (bas) ve Rick Simpson (piyano) eşlik edecek.

DÜNYA MÜZİĞİ

* Tutkuyla seslendirdiği aşk şarkılarıyla ülkemizde geniş bir hayran kitlesine sahip olan Latin Grammy ödüllü İspanyol şarkıcı Buika, “Para mi” albümünün dünya turnesi kapsamında 19 Aralık, Salı akşamı bir kez daha İş Sanat sahnesinde olacak.

* Ege’nin karşı kıyılarının güzel sesi Glykeria, Ferzan Özpetek’in Serseri Mayınlar filminde seslendirdiği 50 Mila şarkısıyla hafızalara kazınan Nina Zilli ve Las Migas Flamenko topluluğu ile İspanyol müzik dünyasında hızla yükselen, Avrupa, Meksika, Arjantin ve Brezilya’da da sahne alan Silvia Peréz Cruz İş Sanat’ın dünya müziği serisi kapsamında sahne alacak diğer isimler arasında…

ÖZEL PROJELER DE VAR

* Mevlana’dan Aşık Veysel’e Anadolu ozanlarının türkülerini hiç böyle dinlemediniz. Piyanist ve besteci Tuluğ Tırpan’ın müzik direktörlüğünü üstlendiği ve Mevlana Senfonik Şiir adlı bestesini de seslendireceği projede Vienna Classical PlayersOkan YalabıkZaraErdal Erzincan ve neyzen Burcu Karadağ birlikte sahne alacak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR