İngiltere’de 40 yaşa kadar bestecilerin katılabileceği Atatürk konulu bir beste yarışması düzenleniyor.

Yarışmanın düzenlenmesine sanat yaşamını İngiltere’de sürdüren kemancı Ayşen Ulucan ile Brezilya asıllı eşi Hasting Flarmoni Orkestrası’nın kurucusu ve sanat yönetmeni şef Marcio da Silva ön ayak oldu.
Bestecilerden, Atatürk’ün yaşamından seçecekleri bir görünüm üzerine 10-15 dakikalık bir senfonik şiir ya da 20-25 dakikalık bir keman konçertosu yazıp göndermeleri isteniyor.

500 POUND ÖDÜL VERİLECEK

Yarışmaya gönderilecek eserin orkestrasyonunda yer alacak enstrümanlar ve sayıları şöyle: 6 birinci keman, 5 ikinci keman, 4 viyola, 3 viyolonsel, 2 kontrbas, bir flüt, bir piccolo, bir klarnet, bir basklarnet, 4 korno, 2 trompet, 3 trombon, bestecilerin arzu ettiği vurmalıları kullanacak bir vurma çalgı.

Eserler PDF formatında gönderilecek ve el yazısı kabul edilmeyecek. İsteyen midi seslendirmesini ekleyebilecek. Katılımcılardan istenenler arasında bestecinin özgeçmişi, pasaport kopyası, eserlerinden herhangi birinin video/ses kaydı ve gönderilerin eserin ayrıntılı program notu da yer alıyor.

Seçici kuruldaki jüri üyelerinin isimleri şöyle: Besteci Onur Türkmen (Bilkent Kompozisyon), besteci Özkan Manav (MSGSÜ Kompozisyon), besteci Philip O’Meara, besteci Massimilliano Matestic, şef Scott Sandmeier, şef Marcio da Silva.

Jüri, gönderilenler arasından Hasting Filarmoni tarafından seslendirilecek üç eser seçecek. Üç eserin seslendirileceği konser sonunda birinci seçilecek. Hasting Filarmoni birinci gelene yeni bir beste siparişi vererek 2019-2020 sezonunda seslendirecek ve 500 pound ödeyecek.

Kaynak: NTV

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR